Ege Haberleri

  İhale sürprizi

  Hürriyet Haber
  29.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZELMAN Şirketi, son ihaleyi kaybetti. Belediyenin 11 müdürlüğü için ayrı ayrı yapılan ihalede fiyatı binde 1 kırınca, işi rakibi GÖKNİL Limited Şirketi'ne kaptıran İZELMAN'ın ihaleyi kaybetmesi şaşkınlık yarattı. Gözler Başkan Ahmet Piriştina'ya çevrilirken, ihale sonucunun onaylanması halinde çok sayıda işçinin işini kaybedeceği bildirildi.

  ŞOK ihale, Belediye ile Genel-İş Sendikası arasında devam eden İZELMAN toplu sözleşme görüşmelerini de etkiledi. Sendika, durumun bir önce çözülmesini talep etti. Öte yandan, geçmişte hizmet alımı ihalesine özel şirketlerin ikna veya başka metodlarla girmelerinin engellendiği, bu kez bunun gerçekleşmediği iddia edildi.

  İZELMAN'ın ihalesini kaybettiği, İdari İşler, Park ve Bahçeler, Çevre Sağlığı Hizmetleri, Hal, Katı Atık İşletmeler, Kültürel ve Sosyal Hizmetler, Balık Hali, İtfaiye ve Huzurevi Müdürlükleri ile Eşrefpaşa Hastanesi'nde yaklaşık bin personel çalışıyor. Aralarından sekiz yıldır Belediye'de çalışan doktor, şoför, sekreter, itfaiyecinin yanısıra vasıfsız işçilerin bulunduğu İZELMAN personeli, toplu sözleşmeyle 2 yıldır aldıkları 100 milyon lira maaşın artmasını beklerken, işsizlik tehtidiyle karşı karşıya kaldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı