Ege Haberleri

  İhale karakolda bitti

  Hürriyet Haber
  17.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KUŞADASI Belediyesi'nin park ve bahçelerin 4 aylık düzenlenmesi için 88 milyar lira geçici bedelli açtığı ihale ilçede günün konusu oldu. Önceki gün Belediye Encümen Odası'nda Belediye Başkanvekili Tahir Bayraktaş başkanlığında toplanan ihale komisyonu, teklifleri değerlendirmeye başladı. İhaleye katılan 4 firmadan 3'ü dosyalarını zamanında teslim ederken, Hale Çeviral ve ortağı Sadrettin Ergül, teklif dosyasını toplantı başladıktan yaklaşık yarım saat sonra getirdi. Gecikme nedeniyle Hale Çeviral ile Komisyon Başkanı Tahir Bayraktaş arasında tartışma çıktı. İddiaya göre, Hale Çeviral, ihaleye kasıtlı olarak sokulmamak istendiğini iddia ederek, elindeki dosyayı komisyon üyelerine fırlattı. Çeviral ve ortağı Ergül, polis tarafından salondan çıkarıldı. Teklifler değerlendirildi, ihale Hikmet Ayaz'a ait Nadir İnşaat firmasında kaldı. Komisyon Başkanı Bayraktaş ve üyeler, daha sonra karakola giderek, Hale Çeviral ve ortağından kendilerine hakaret ettikleri gerekçesiyle şikayetçi oldu. Gözaltına alınan Çeviral ve ortağı Sadrettin Ergün çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. CHP İlçe Başkanı Bülent Tezcan, geçen dönem Park Bahçe Şefliği yapan Hale Çeviral'ın, yeni yönetimce işten çıkarıldığını, ortağı ANAP üyesi Ergül'ün de Başkan Fuat Akdoğan'la ters düştüğünü, bu nedenle ihaleye sokulmadıklarını öne sürdü.

  İhale ilçede duyurulmadı

  CHP İlçe Başkanı Avukat Bülent Tezcan, ihalenin Kuşadası'ndaki yerel gazetelerde değil, Aydın'daki yerel bir yerel gazeteye ilan verilerek duyurulduğunu belirterek, ‘‘İhale geçen yıl yüzde 30 kırımla yine Hikmet Ayaz'a ait Nadir İnşaat firmasına verildi. Bu yıl aynı firma yüzde 10 kırımla aynı ihaleyi aldı. Şirket nasıl geçen yıla göre daha az kırımla ihaleyi aldı? İhaleyi kazanan Nadir İnşaat firmasının sahibi Hikmet Ayaz, CHP İlçe Yönetim Kurulu üyesiydi ve 18 Nisan seçimlerden 20 gün önce Fuat Akdoğan'ı desteklediğini söyleyerek ANAP'a geçti. Herşey önceden planlandığı için ihaleye katılmak isteyen şirketler kasıtlı olarak ihaleye sokulmamış ve tartışma karakolda sonuçlanmıştır'' dedi. CHP İlçe Başkanı Tezcan, ihale katılan geçen dönem Park Bahçe Şefliği yapan Hale Çeviral'ın, yeni yönetimce işten çıkarıldığını, ortağı ANAP üyesi Ergül'ün de Başkan Fuat Akdoğan'la ters düştüğünü, bu nedenle ihaleye sokulmadıklarını öne sürdü. ANAP'lı Belediye Başkanı Fuat Akdoğan'ın ‘‘Temiz Siyaset'' sloganıyla iktidara geldiğini hatırlatan Tezcan, ‘‘Ne kadar temiz siyaset yaptıkları anlaşıldı. Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduk. İçişleri Bakanlığı'ndan da müfettiş isteyeceğiz'' diye konuştu.

  Usulsüzlük iddiası

  KUŞADASI Belediyesi Eski Park Bahçe Şefi Selsüs Botanik sahibi Hale Çeliker, ihalede danışlık döğüş olduğunu öne sürdü. Çeliker olayı şöyle anlattı: ‘‘Ortağım Sadrettin Ergül'le saat 15.00'de yapılacağı duyurulan ihaleye katılmak için belediyeye gittik. Dosyamız, evraklarımız hazır, çağrılmayı bekledik. O gün iki ihale vardı. Dışarda beklerken başka bir ihale yapıldı. Bunun için ihaleye katılacaklar yüksek sesle çıkıp bağırıldı. Daha sonraki ihaleyle ilgili kimse duyuru yapmadı. Kimse bizi salona girmemiz için çağırmadı. Aradan 20 dakika geçtikten sonra ihalenin bittiği söylendi. İhale Komisyon Başkanı Belediye Başkanvekili Tahir Bayraktaş, geç geldiğimizi söyledi. Yangından mal kaçırır gibi ihale yapıldı. Usulsüzlük olduğunu, ihalenin iptal edilmesini istedik. Geç kaldığımızı gösteren tutanak vermelerini istedik, vermediler. Bayraktaş, polis çağırdı. Daha sonra karakola giderek ifade verdik. Bu usulsüzlüğün peşini bırakmayacağız. Geçici teminatı yatırdık, hertürlü evrak ve belgelerimizi hazırlamamıza rağmen ihaleye alınmadık.''

  İhaleye içki içip gelmiş

  KUŞADASI Belediye Başkan Vekili Tahir Bayraktaş, ‘‘İddiaların aslı astarı yok. İhale, encümen üyelerinin önünde yapıldı. Üç firma katılmak için dosya hazırlamıştı. Birinde aranan şartlar yoktu. O zaten devre dışı kaldı. Selsüs Botanik ve Nadir İnşaat kaldı. Selsüs Botanik sahipleri saat 15.20'de ihale balonuna paldır küldür girdi. Girer girmez hakaret etmeye başladılar. Salonu terk etmelerini istedim. Çıkmayınca zabıta çağırdım, zabıta da başedemeyince polis çağırdım. Olaylar birsürü tanığın önünde cereyan etti'' dedi. Bayraktaş, Hale Çeliker ve Sadrettin Ergül'ün alkollü olduklarını iddia etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı