Ege Haberleri

  İGM üyeleri sosyal güvence istiyor

  Hilmi DUYAR / BALIKESİR, (DHA)
  07.08.2012 - 13:03 | Son Güncelleme:

  Balıkesir İl Genel Meclisi üyeleri, ülke genelinde 3 bin 500'e yakın İGM üyesinin hiç birine sosyal güvence verilmediğini belirtti.

  Balıkesir’de yaşananların sorunlarına çözüm bulmak için yılın yaklaşık 140 günü, bir araya gelen, İl Genel Meclisi üyeleri Ağustos ayı toplantısını Pazartesi günü yaptı. Oturumun dördüncü bölümünden sonra basın mensupları ile görüşen İGM üyeleri, kendi sorunlarına da çözüm bulunmasını istedi. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen İGM üyeleri, sosyal güvencelerinin olmamasından ve oturum başına aldıkları huzur hakkının azlığından yakındı. Ülke genelindeki 3 bin 500'e yakın İGM üyesinin aynı dertten muzdarip olduğunu belirten Balıkesirli üyeler, sigortasız çalıştırıldıklarını ifade edip suç işlendiğini savundu. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) kaçak çalıştırılan işçilerle mücadele etmesi gerektiğini dile getiren İGM üyeleri, SGK'nın kendi durumlarını görmezlikten geldiğini önü sürdü. Daha önceki toplantılara katılan Balıkesir SGK İl Müdürü Ömer Çalışkan'ın da durumdan rahatsız olduğu belirtildi.

  CHP'Lİ HAVUTÇA’YA ÇAĞRI

  Yetkileri dahilinde Balıkesir'deki sorunların çözümü için çaba gösterdikleri halde, kendi sorunlarına çare bulamadıklarını hatırlatan İGM üyeleri, Balıkesir milletvekillerinin bu konuda çalışma yapmalarını, önerge vermelerini istedi. Balıkesir İGM üyesiyken 2011'deki genel seçimde Milletvekili olan Namık Havutça'nın kendilerinin sorununu iyi bildiğini bu nedenle ondan destek istediklerini, CHP Milletvekili Havutça'nın soru önergesi verdiğini kaydetti.

  HUZUR HAKKI ARTTIRILMALI

  İl Genel Meclisi oturumlarına ve komisyon çalışmalarına katıldıklarında 110 TL huzur hakkı aldıklarını belirten İGM Üyeleri bunun da masraflarına yetmediğini ileri sürdü. Balıkesir'e 130-140 kilometre uzaklıktaki ilçelerden gelen üyelerin, akaryakıt ve konaklama ücretlerinin, aldıkları huzur haklarından daha fazla olduğuna dikkat çeken İGM üyeleri bu konuda da bir çalışma yapılmasını istedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı