Ege Haberleri

  İEÜ Teknoloji Transfer Ofisi’ne TÜBİTAK desteği

  İZMİR, (DHA)
  30.03.2016 - 17:11 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Teknoloji Transfer Ofisi (TTO), TÜBİTAK tarafından desteklenen tek vakıf üniversitesi oldu. Üniversite bünyesinde kurulan Teknoloji Transfer Ofisi, girişimci öğrencilere, gençlere, akademi ve iş dünyasına destek verecek; yenilikçi projelerin ürüne dönüşmesi için yol gösterici olacak.

  İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, yenilikçi ürünlerin üretilmesi için teknoloji devrimini gerçekleştirmek zorunda olduklarını belirterek, "Ofisimiz, TÜBİTAK 1601 Destek Programı kapsamında 2 yıl süreyle 800 bin Türk Lirası’yla desteklenecek ve biz de İzmir Ekonomi Üniversitesi olarak, 200 bin Türk Lirası’yla katkı koyacağız. Bütçesi, 1 milyon Türk Lirası’nı bulan Teknoloji Transfer Ofisi’nde, girişimcilerle iş dünyasını bir araya getireceğiz. Bilgi aktarımından proje yazımına, sanayinin inovasyonla buluşmasına dek farklı çalışmalar yapacağız. Böylelikle, Türkiye’nin 2023 hedeflerinde İzmir’in payına düşen 100 milyar dolarlık ihracat hedefi için inovatif ürünler üretilmesinde etkili bir yapı oluşturduk" dedi. 

  Başkan Demirtaş, TÜBİTAK tarafından desteklenen Teknoloji Transfer Ofisi’nde yenilikçi ürünler üretecek, sanayi alanında geliştirecek gençler, girişimciler yetişeceğini vurguladı.

  TTO İLE 2023 HEDEFİNE KATKI

  Türkiye’nin 2023 yılı hedefinin 500 milyar dolarlık ihracat ve İzmir’in üstlenmek istediği payın da 100 milyar dolar olduğunu anımsatan Başkan Demirtaş, şunları söyledi:

  "İzmir’de bugün ihracat potansiyeli 15 milyar dolar. Mevcut dinamiklerle giderse 2023 yılında 36-37 milyar dolara ulaşacağı bekleniyor. 100 milyar dolara çıkarmak için ciddi, inovatif, katma değeri yüksek ürünler üretilmesi lazım. Bunun için İzmir iş ƒlemine rehber niteliği taşıyan ve üniversitemiz 28 öğretim üyesi, İzmir Ticaret Odası’nın 5 uzmanından oluşan bir ekip tarafından İzmir İş Hayatı Stratejik Planı’nı oluşturduk. Orada da, kentte ihracatın lokomotif sektörleri olarak kimya, tarım ve turizm sektörlerinin belirlendiği ortaya çıktı. Teknoloji Transfer Ofisimiz, girişimcilerimizin verimli yatırım alanı bulmaları için de yön verecek."


  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı