Ege Haberleri

  İEF’de hedef kitle gençler

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  23.09.2015 - 11:41 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Enternasyonal Fuarı’nı gençlik festivali, tasarım, inovasyon, uluslararası yarışmalar, kültür ve sanatın iç içe olduğu daha çok gençliğe hitap edecek havaya çekmek istediklerini açıkladı. Kocaoğlu, Kültürpark’ın ise yeni peyzaj düzenlemeleri yapılacağını söyledi.

  İEF’de hedef kitle gençler

  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 84. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın stant düzenlemelerinin başarısız olduğu, İzmirlilerin ilgi göstermediği yönünde gelen eleştirileri değerlendirdi. Kocaoğlu, kimseye İEF’de alışveriş yapılmasın demediklerini ama mekanları belli yerlerde tuttuklarını belirterek, "Basmane ve 26 Ağustos’tan girişte ana arter üzerinde geçmişte yer alan iki taraflı stantlar arasında vatandaşlar yürüyemiyordu. Bağırış çağırışlar arasında kaos yaratılıyordu. Bu durumu bu yılki fuarda büyük ölçüde engelledik. Fuarın 2016 yılında evrilmesine çalıştığımız yönde ilk adımı atık" dedi. Kocaoğlu, Gençlik Festivali, tasarım, inovasyon, uluslararası yarışmalar, sanat etkinlikleriyle uluslararası boyutta festivallerle 10 günlük İEF etkinliğini bir kültür-sanat, şölene dönüştürmek istediklerini söyledi. İEF’yi daha çok gençliği hitap edecek havaya çekmek istediklerini belirten Kocaoğlu "İzmir Fuarı tarihinde önce ilk ürünler, yeni ürünler, ülke tanıtımları ve biraz da gazino geleneğiyle eğlenceye ev sahipliği yapıyordu. Gazinolar bugün yok. Fuar’ın festivallerle devam etmesi gerekiyor. İlk ürünler sergilenmesi yerine inovasyon ve tasarım yarışmalarını koyduk. Ülke tanıtımları gibi etkinliklerde birleştirerek daha güçlenerek fuarı sürdürmek istiyoruz" dedi.

  KÜLTÜRPARK’A PARİS ESİNTİSİ

  Kocaoğlu, Kültürpar’ın da yapılacak çalışmalarla kültür ve sanatında içinde barındığı bir parka dönüşeceğini söyledi. Kültürpark içinde peyzaj ağırlıklı yeni düzenlemeler yapılacağını, bazı binaların yıkılacağını belirten Kocaoğlu, bir ekibin Paris’te peyzaj ve havuzların yenilenmesi konusunda, parkın yeniden dizaynıyla ilgili inceleme araştırma yapacağını söyledi. Paris’ten de esinlenerek bazı çalışmalar yapılacağını dile getiren Kocaoğlu, Akdeniz Akademisi Onursal Kurucu Başkanı Prof. Dr. İlhan Tekeli’nin başkanlığında yapılan çalışmanın sonuçlarına göre de Kültürpark’ın fonksiyonlarını şekillendireceklerini belirtti. Spor, kültür-sanat, sergi, kongre gibi fonksiyonların öne çıktığını belirten Kocaoğlu, "Daha çok yeşil olacak. Sadece itfaiyenin acil durumlarda araç sokacağı şekilde yollar olacak. Hollerin olduğu yere kültür-sanat merkezi, altı da otopark olacak. Kültürpark ise tam bir parka dönüşecek" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı