Ege Haberleri

  İdam fermanı gibi

  Hürriyet Haber
  04.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bodrum Yarımadası’ndaki belediyelerin, rant ve gelir sağlamak amacıyla parsel büyüklüğünü 600 metreden 200 metreye kadar düşürdükleri belirtildi

  BELEDİYELER, kendi idam fermanlarını kendileri hazırlıyor. Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği ve Yarımada Yapılaşma Sorunlarını İrdeleme Komisyonu'nun hazırladığı raporda, uygulanan imar planı çalışmalarının ‘‘Bodrum Yarımadası'nı imar etmek değil, idam etmek olduğu’’ belirtildi.

  Rant sağlamak için

  YARIMADA'DA imar planlarının anayasası olan 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni İmar Planı'nın, belediye meclis ve encümen kararlarıyla ihlal edildiği kaydedilen raporda, rant ve gelir sağlamak için 600 metrekare olan en küçük parsel alanının 200 metrekareye kadar düşürüldüğüne dikkat çekildi.

  Dokularda bozulma

  YÖRENİN turistik çekim merkezi ve yaşanabilir olma özellikleri nedeniyle doğa, tarihi yapısı ve otantik yerleşim dokularında bozulmalar olduğu ifade edilen raporda, Yarımada'nın nüfus taşıma kapasitesi eşiğinin de çok üstünde aşıldığı vurgulandı.

  İnceleme başlatıldı

  DENİZ ve çevre kirliliğinden ekolojik bozulmalara kadar birçok sorunun yığıldığını belirten Mimarlar Odası Temsilcisi Erol Şahin, ‘‘Belediyelerin imar plan ve imar hukukuna uymalarını istiyoruz. Bunlara uymayan belediyeleri ve bölgeleri tespit ediyoruz, yakında açıklayacağız’’ dedi.

  Komisyon kararları

  EROL Şahin Bodrum Yarımadası'nı kurtarmak için Yarımada Yapılaşma Sorunlarını İrdeleme Komisyonu'nun aldığı kararları şöyle açıkladı:

  Mevcut çevre düzeni nazım imar planı ve plan hükümlerine uyulması, alınmış aykırı kararların ivedilikle iptal edilmeli.

  Toplu olarak ikinci konut yapımına acilen son verilmeli.

  Yıllık ortalama doluluk oranı yüzde 60'a ulaşıncaya kadar mevcut turizm tesislerinin rehabilitasyonlarına öncelik verilmesi ve bu süre içinde yeni tesis yapımından kaçınılmalı.

  Yerel yönetimlerin, imar hukukunu oluşturan plan, yasa, yönetmelik ve diğer mevzuatı adil ve eksiksiz uygulamalı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı