Ege Haberleri

  İda’da soft turizm

  Hürriyet Haber
  07.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TEMA Temsilcisi Avukat Mehmet Öngen, doğduğu köye, yörenin geleneksel yüzünü ve otantizmini yansıtan tesis yaptırarak soft turizmi başlattı

  MİTOLOJİDE ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer olarak bilinen Kaz (İda) Dağı'nın eteklerinde, zeytinin bitip, yemyeşil çamların başladığı yerde beş yılda inşa edilen Büyük Çetmi Otel, turizme yeni soluk getirdi. Ayvacık İlçesi'ne bağlı Yeşilyurt Köyü'ndeki tesis hayranlık uyandırdı.

  AVUKAT Mehmet Öngen'in, ağaçlar arasında yaptırdığı otelin dış cephesinde, Nusratlı Köyü'nden çıkan taşlar kullanıldı. İçi yöre ağacından yapılmış mobilyalar, el işlemesi perdeler, muhteşem bindallı motifleriyle dekore edildi, mutfakta porselen yerine bakır sahan tercih edildi.

  Herşey kaynağından

  OTELİN fırınında özel ekmek, mandrasında doyumsuz tatta peynir ve yoğurt yapılıp konuklara ikram edilirken, yumurtanın özel beslenen tavuklardan, sütün yine otelin keçi ve koyunlarından elde edildiği gözlendi. Bal, reçel gibi yiyeceklerin de yöre köylülerinden sağlandığı dikkat çekti.

  KLASİK turizm anlayışındaki denizin ve kumun bulunmadığı, ancak güneşin en pırıltılısı, yeşilin en doyumsuzunun yeraldığı Kaz Dağı eteklerindeki tesis, 1 milyon dolara (613 milyar lira) maloldu. Tesis sahibi Öngen, binayı devletten destek almadan inşa ettirdiğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı