Ege Haberleri

  İçme suyu hattı değişmeden yenilendi

  Hürriyet Haber
  28.09.2015 - 11:02 | Son Güncelleme:

  İZSU, İzmir'in Dikili İlçesi'nde, sürekli arıza yapan asbest boru döşeli içme suyu hattının 1.5 kilometrelik bölümünü, içine yeni boru sürerek yeniledi. Klasik yöntemle 2.5 ay sürecek çalışmanın bu yöntemle 60 saatte tamamlandığı bildirildi


  Dikili'nin Bahçeli bölgesindeki 15 kuyunun suyunu ileten 3 kilometrelik asbest boru hattının 1.5 kilometresi, özel bir yöntemle değiştirilmeden yenilendi. Vatandaşların mısır tarlaları ve zeytin bahçeleri arasından geçen ve kazı yapılması halinde ciddi sıkıntı yaratacak yenileme çalışmasında, 500 milimetre çaplı eski boru hattı yerinde kaldı. Mevcut borunun içine özel, kevler denilen malzemeden üretilmiş, içi polietilen kaplı, yüksek basınca dayanıklı yeni boru sürüldü. 458 milimetre çapındaki bu özel borular ikiye bölünerek 900 ve 600 metrelik parçalar halinde asbest borunun içine yerleştirildi. 2.5 ay sürecek çalışma, böylece hiç kazı ve dolgu yapmadan, tarlalara zarar vermeden 60 saat gibi kısa bir süre içinde tamamlandı. Dikili halkı 35 yıl ömürlü, sağlıklı içme suyu hattına sahip oldu.
  Almanya'dan ithal edilen borunun dünyada ilk kez bu uzunlukta İzmir'de kullanıldığını belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri şu bilgileri verdi:

  İçme suyu hattı değişmeden yenilendi


  "Alman ve İtalyan mühendisler Dikili'ye gelerek inceleme yaptılar. Biz de üretim anında kontrol testine gittik. Pek çok ülkede bu borular kullanılıyor. Ancak genellikle 70 - 80 metre gibi kısa mesafelerde uygulamalar söz konusu. Firma yetkilileri, arazinin de uygunluğu nedeniyle uzunluk açısından İzmir'deki uygulamanın ilk olduğunu belirttiler. Sonuçlardan oldukça memnunuz. Kısa sürede iletim hattından ilçeye sağlıklı, kesintisiz su vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Dikili'de yaptığımız çalışma ile kısa vadede mevcut hatlarda kazı yapmadan şebeke yenileyebileceğimizi gördük. Bu yöntemi diğer içme suyu, kanal, iletim hattı yenileme çalışmalarında kullanmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı