Ege Haberleri

  “Human Body” İzmir'de görücüye çıktı

  Turaç TOP / İZMİR, (DHA)
  21.09.2013 - 15:33 | Son Güncelleme:

  İNSAN bedenindeki kas, sinir ve sindirim sisteminin birebir gözler önüne serildiği “The Human Body Exhibition” adlı sergi, İzmir'de görücüye çıktı.

  Vücut sistemlerinin her birinin, korunmuş gerçek insan bedenleriyle sergilendiği “The Human Body Exhibition”, İzmir'de ziyarete açıldı.

  1 Aralık'a kadar sürecek sergi, ilk günden İzmirlilerin yoğun ilgisini çekerken, ziyaretçileri, insan vücuduyla ilgili ilginç bir yolculuğa çıkardı. Sergi, deriden, kemiklere, kaslardan, ayaklara kadar bedendeki tüm sistem ve organların, üç boyutlu incelenmesi fırsatını sundu.

  Kentte ilk kez kapılarını açan sergiye 7'den 70'e ilgi gösteren meraklı İzmirliler, gördükleri karşısında şaşkınlıklarını gizleyemezken, içerik olarak çok faydalı bulduklarını dile getirdi.

  Korunmuş insan bedenlerini yakından inceleyenlerden bazıları bol bol fotoğraf çekerken, bazıları da görevli Tıp Fakültesi öğrencilerinden detaylı bilgiler aldı.

  “Human Body” İzmirde görücüye çıktı

  KORKMASINLAR, GELSİNLER

  Serginin bilimsel danışmanlığını üstlenen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okar Bilge, galerilerdeki insan bedenlerinde, dokunun bozulmasını engelleyen plastinasyon yönteminin kullanıldığını belirterek,

  “Sergideki 9 galeride, bedendeki tüm sistemler birçok örneklerle gösteriliyor. 200'ün üzerinde örnek var. Her galeride de mevcut rehberlerimiz var. Ziyaretçilerimizin kendi vücutlarını tanımalarını istiyoruz. Korkmasınlar, gelsinler. Burası ceset sergisi değil. Biz burada beden ve organ örneklerini sergiliyoruz. Dıştan tanıdığımız vücutlarımızın içini de ziyaretçilerimize gösterme fırsatını sunuyoruz. İç yapılarımızı birebir korunmuş bedenlerde görme imkanı sağlıyoruz. Bu bedenlerde daha önce yaşamış, korunmuş bedenler” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı