Ege Haberleri

  “Hukuk vazgeçilmez gereklilik olarak görülmeli”

  İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)
  04.09.2012 - 11:26 | Son Güncelleme:

  Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, 2012-2013 Adli Yılı sebebiyle yaptığı konuşmada yargı sisteminde yaşanan sorunların çözümünün, hukukun toplumun her alanında vazgeçilmez bir gereklilik olarak görülmesiyle mümkün olacağını söyledi.

  Manisa'da 2012-2013 adli yılı için Cumhuriyet Meydanı Milli Egemenlik Anıtı'nın önünde tören düzenlendi. Törene Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, Manisa Baro Başkanı Fadıl Ünal, Cumhuriyet Savcıları, hakimler ve avukatlar katıldı. Çelenk konulmasının ardından konuşma yapan Cumhuriyet Başsavcısı Yıldırım, hukukun toplumdaki önemine değindi. Yıldırım hukukun, insanlık tarihiyle yaşıt bir olgu olarak, zamanla toplumsal gelişmelere paralel, yaşayan ve gelişen bir kurum olduğunu söyledi. Yargı sisteminde yaşanan sorunların çözümüne de değinen Yıldırım, bunun hukukun toplumun her alanında gereklilik olarak görülmesiyle mümkün olacağını belirtti. Manisa Adliyesi'nde görev yapan Cumhuriyet Savcıları'nın “organize ve uyuşturucu suçlarıyla” ilgili olarak başarılı çalışmalar yaptığını dile getirerek, “Bu suçlar üzerine kararlılıkla ve istikrarla gidilmeye devam edecektir” dedi. Yıldırım son olarak, kendi bünyelerinde Yeni Ceza Muhakemesi Kanunu'nda yapılan düzenleme çerçevesinde uzlaşma kurulunun oluşturulduğunu belirterek, bir çok uyuşmazlığın mahkemelere taşınmadan, tarafların tam tatmini sağlanarak uzlaşmaya kavuşturulacağını söyledi.

  İYİ HUKUKÇULAR YETİŞMİYOR

  Törende söz alan Manisa Baro Başkanı Av. Fadıl Ünal, Türkiye'de avukatlık mesleğinde yaşanan en önemli sorunun, hukuk fakültelerinden iyi hukukçular yetişmemesinden kaynaklandığını söyledi. Ünal, bugün Türkiye'de 90'dan fazla hukuk fakültesi bulunduğunu dile getirerek, “Bu fakültelerin bir çoğundan bilimsel eğitim ve öğrenim almış, iyi yetişmiş hukukçular mezun olmamaktadır. Bu koşullarda donanımlı hukukçuların, avukatların, hakim ve savcıların yetişmesi mümkün değildir. Öncelikle yeni hukuk fakültelerinin açılmaması ve mevcut hukuk fakültelerinin de akademik eğitim kalitesini yükseltmesi gerekir” dedi. Ünal, avukatların yaşadığı başka bir önemli sorunun da hakim ile savcılar arasında uyumun sağlanamaması olduğunu dile getirerek, bu uyumun sağlanması konusunda gerekli adımların atılması gerektiğine inandıklarını söyledi.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı