Ege Haberleri

  Hollandalı dev şirketler geliyor

  Hürriyet Haber
  31.10.2008 - 00:08 | Son Güncelleme:

  Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın sanayicileri dışa açmak ve yeni pazarlar bulmak amacıyla yürüttüğü program meyvelerini vermeye başladı.

  İZMİR'deki yatırımları artmaya başlayan Hollanda, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmak ve yeni yatırımcıları kente yönlendirmek amacıyla bugüne kadarki en kalabalık bakan düzeyinde politikacı, yerel yönetici ile işadamlarından oluşan heyetle adeta çıkarma yapacak. Hollanda Dış Ticaret Bakanı Frank Heemskerk, Eğitim Kültür ve Bilimden Sorumlu Bakan Yardımcısı Marja Van Bijsterveldt ve 6 büyük kentin yerel yöneticileri ile 27 şirketin üst düzey temsilcilerinden oluşan heyet, 27 Kasım'da İzmir'de olacak.

  EBSO başlattı

  Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Tamer Taşkın, sanayicileri Hollanda'da kendileriyle aynı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerle doğan işbirliği fırsatlarını değerlendirmeye çağırdı. Geçtiğimiz yıl kasım ayında Hollanda'da EBSO Başkan Yardımcısı Ufuk Akgün'ün katılımıyla İzmir'i tanıtan ve yatırım olanaklarını anlatan toplantısının ardından, bu ülkeden İzmir'e heyet akını başladı. Hollandalı yatırımcılara kılavuzluk etmek amacıyla İzmir'de bir destek ofisi açılması da gündeme geldi. Bürokrasi ağırlıklı ziyaretler, işbirliği imkanları yaratacak oluşumun altyapısını hazırladı.

  Çevre teknolojileri

  Hollanda Kraliyeti Büyükelçisi Dr. Marcel Kurpersheek, Taşkın'a gönderdiği mesajla, 27 Kasım ziyaretini bildirdi, "Hükümetlerarası özel sektör ve eğitim kurumları düzeyindeki işbirliğinin artırılması amaçlanıyor" dedi. Hollanda Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Derneği Başkanı Loek Hermans'ın başkanlık edeceği ticaret heyetinde su, altyapı, otomotiv sanayi, enerji verimliliği, denizcilik, çiçekçilik ve çevre teknolojileri sektörlerinde faaliyet gösteren sanayiciler yer alıyor.

  2 milyar dolar ticaret hacmi

  Türkiye ile Hollanda arasındaki 2 milyar doları aşkın ticaret hacminin yaklaşık 400 milyon doları İzmir'den gerçekleştiriliyor. Hazine Müsteşarlığı kayıtlarına göre Türkiye'de 1308 Hollanda sermayeli şirket faaliyet gösteriken, İzmir'deki 84 şirket doğrudan ve dolaylı olarak 10 bine yakın kişiye iş imkanı sağlanıyor. İzmir'in farklı noktalarında üretim ve ticaret yapan şirketleri ile faaliyet gösteren Hollandalılar rüzgar enerjisinden tekstile, kimyadan savunma sanayine kadar birçok sektörde faaliyet gösteriyor.

  EBSO HAZIR

  EBSO Başkanı Tamer Taşkın, Hollandalı şirketlerin İzmir'de yatırım yapması ve Hollanda Büyükelçiliği'nin destek ofisi açması konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi. Türkiye'de yatırım konusunda uluslararası pazarlara yönelik üretim yapan şirketler, sektörel çeşitlilik, yetişmiş insan kaynağı, hava, kara ve deniz ulaşımı, iklim, sosyal yaşam kalitesi ve ekonomik refah ile iklim başta olmak üzere en büyük avantajları İzmir'in sağladığına dikkat çeken Taşkın, "İzmir'de güçlü konumda olan sektörlerden kimya ve petrokimya, otomotiv ve yan sanayi ile tarım ve hayvancılık alanında çiçekçilik, seracılık, süt ve süt ürünlerinde, gemi ve yat üretimi, deniz işletmeciliği alanlarında işbirliği olanakları var" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı