Ege Haberleri

  Hiperlere son uyarı

  Hürriyet Haber
  20.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ticaret Borsası Başkanı Hasan Özmen'in, hipermarketlere karşı başlattığı savaşa İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, EBSO Başkanı Atıl Akkan ve İzmir Esnaf Birliği Başkanı Cemal Tercan'dan da destek geldi. İzmirli oda başkanları, hipermarketlere üretici firmalara borçlarını ödemeleri için cuma gününe kadar süre tanıdı.

  ORTAK düzenledikleri basın toplantısında, hipermarketlerin, üretici firmalara borçlarını 3-4 aydır ödemediğini belirten Demirtaş, ‘‘Hiperlere, üretici firmalara olan borçlarını faiziyle ödemeleri için süre tanıyoruz. Aksi halde 5590 sayılı yasadaki yetkilerimizi kullanarak, para ve iş yeri kapatma cezası uygulayabiliriz’’ dedi.

  HİPERMARKETLERİN, üretici firmaların sırtından rant elde etmeyi ilke haline getirdiğine dikkati çeken Özmen de, İsviçre ve Fransa'da ürünün teslim alınmasından 10 veya 20 gün sonra üretici firmaya para ödemek zorunda olduğunu açıkladı, ‘‘Türkiye'nin Teksas olmadığını anlatacağız. Rekabet Kurulu ve Sanayi Ticaret Bakanlığı'na şikayet edeceğiz’’ diye konuştu.

  AKKAN ise, İzmir'deki bir hipermarketin bankada 30 milyon dolar parası olduğunu, buna karşın üretici firmalara 1-2 trilyon liralık borcu bulunduğunu savundu, ‘‘Yani paraları olmadığı için değil, sanayiciyi üreticiyi yok etmek için ödeme yapmıyorlar. Bu ahlaksızlığa izin vermeyeceğiz’’ dedi.

  Durum çok vahim

  İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, büyük mağaza ve hipermarketlerin mal alırken vaat ettikleri ödeme tarihine uymadığına dikkati çekti. 30-45-60 gün vadeli mal aldıkları halde 90 günü aşan borçlar olduğunu vurgulayan Demirtaş, ‘‘Hiperler komik barter önerileri de sunuyor. Örneğin pirinç alıp parasını ödemeyince (Yerine şeker verelim) diyebiliyor. Üyelerimiz de büyük alıcı olan bu hipermarket ve mazağa zincirlerine (Bu ne kepazelik) diyerek, rest çekemiyor, icraya veremiyor. Çünkü pazarını kaybedecek. Bir üyemizin 900 milyarlık alacağı olduğunu biliyoruz. Hiperlere son uyarımız cumaya kadar üyelerin borçlarını ödemesi gerek, aksi takdirde para ve iş yeri kapatma cezası uygulamaya kadar gidebiliriz. 5590 sayılı yasa bize bu yetkiyi veriyor’’ dedi.

  Tüketici örgütleniyor

  HİPERLERİN önce bakkal ve küçük esnafı yok ettiğini savunan EBSO Başkanı Atıl Akkan, şimdi de sanayici ve üreticinin silinmeye çalışıldığını söyledi. Üretici ve sanayicinin paralarını repoda değerlendirerek, kazançlarını katlamayı ilke edindiklerini belirten Akkan, ‘‘10-15 kalemde hafta sonu indirimleri, bayram indirimleri yapıyorlar. Ancak, diğer kalemlerde ateş pahası. Üretici de kandırılıyor. Ben 1 dolara ithal edilen çalar saat ve radyonun hipermarkette 10 dolara satıldığı gördüm. Bundan sonra tüketici bürolarımızı harekete geçerirecek, hangi malı fahiş fiyatla sattıklarını tespit edip açıklayacağız. Tüketiciyi de örgütleyeceğiz. Ayrıca; Rekabet Kurulu ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na, TOBB Yönetim Kurulu'na konuyu taşıyacağız. Bu hareket ülke geneline yayılmalı. Çünkü sadace İzmir'in değil, tüm sanayici ve üretici ve küçük esnafın sorunu’’ dedi.

  Yasal düzenleme olmalı

  İTB Başkanı Hasan Özmen, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı sermayeli hipermarketlerin kendi ülkelerinde üreticiden aldıkları malın parasını 10 ila 20 gün sonrasında ödediğini hatırlattı. Fransa ve İsviçre'nin hipermarketlerin çalışma alanlarıyla ilgili yasalarını incelediklerini belirten Özmen, ‘‘Bu hipermarketler, kendi ülkelerindeki ilkeleri bir kenara bırakıp çok farklı davranıyorlar. Bir üyemizin 100 milyar lirası 6 aydır ödenmiyor. Türkiye'nin Teksas olmadığını onlara anlatacağız. Rekabet Kurulu'na gidiyoruz. Elimizdeki tüm yetkileri kullanacağız. Sonra da hipermarketlerin çalışma alanlarını düzenleyen yasaların çıkması için milletvekillerine ve bakanlara, taleplerimizi ileteceğiz’’ diye konuştu.

  Önce bakkal yok oldu

  İZMİR Esnaf Birliği Başkanı Cemal Tercan da, hipermarketlerin önce bakkal ve bayii esnafını yok ettiğini, şimdi de diğer üreticileri ve sanayicileri yok etmeye çalıştığını söyledi. Hipermarketlerin bindikleri dalı kestiğini öne süren Tercan, bu duruma da devletin yol açtığını söyledi, ‘‘Fransa, İngiltere, ABD gibi gelişmiş ülkelerde 300 metrekarenin üzerindeki alışveriş merkezleri kentten 40-60 kilometre uzağa açılıyor. Türkiye'de ise burnumuzun dibinde açılıyor. Üstelik, ruhsat bile almadan. Carrefoursa'nın hala ruhsatı yok. Bu, resmi oteriteye karşı gelmektir’’ dedi.

  BANKADAN KREDİ ÇEKTİM

  TANSAŞ'a, ‘‘Kleopatra’’ markasıyla limon suyu, sirke, şalgam suyu gibi ürünler sattığını belirten Monat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Hacıbeyoğlu, 90 milyarlık borcunun aylardır ödenmediğini söyledi, ‘‘Telefonla defalarca aramama rağmen bir yetkili bulamıyorum. Ben de piyasaya ve çalışanlarıma karşı güç durumda kalıyorum. Borçlarımı ödeyemiyorum. Sonunda grubun bankası Garanti'den kredi çektirdiler. Yüzde 4 faizle çektiğimiz kredi mali krizle yüzde 310'a çıktı. Dün bir yazı geldi, yüzde 110'a düşürmüşler. Onların gününde ödemediği borçlar yüzünden yüzde 300 neden faiz ödeyeyim? Hem benim borçlarımı ödemeyip repoda para kazanıyorlar, hem de kredi kullandırıp faizle para kazanıyorlar. Çeklerim karşılıksız çıkarsa, hapse girersem bunun suçlusu kim olacak?’’ diyerek isyan etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı