Ege Haberleri

  Heykel okullu otel

  Ramazan ÇETİN / AYDIN, (DHA)
  05.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE’nin turizm alanındaki öncü kuruluşlarından Martı GYO’nun, Aydın’ın Karacasu Geyre’deki antik kent Afrodisias yakınlarında 3.5 milyon dolara yapacağı butik otelin temeli atıldı.

  Törene Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, milletvekilleri, Martı Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin, Martı GYO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Narin ve vatandaşlar katıldı. Tören öncesinde Karacasu Anaokulu’nun minik öğrencileri harmandalı oynadı. Bakan Günay, harmandalı oynayan minikleri hayranlıkla izledi, ritm tuttu.

  Oya Narin, Martı GYO olarak, 2011’i yeni yatırımlara odaklanma ve büyüme yılı ilan ettiklerini belirtti, şunları söyledi:“Afrodisias sadece Anadolu’nun değil tüm dünyanın bir zenginliğidir. Elimizdeki resmi verilere göre 2010 yılında 250 bin kişinin yöreyi, 145 bin kişinin ise müzeyi ziyaret ettiğini öğrendik. Acenteler bu yıl sayının daha da artacağını ifade ediyorlar. Böylesine yabancı turistin ilgisine mazhar olan bir bölgede konaklamaya uygun bir otelin bulunmaması turizm açısından büyük eksiklikti. Otelimizi büyük bir hızla tamamlayarak 2012 Mart’ında hizmete sokacağız.”

  İlk ve tek olacak

  Martı Otel’in Afrodisias’ta ilk ve tek olacağını belirten Narin, “42 odadan oluşacak. Otelde halı, kuyumculuk, kilim gibi yöresel el sanatları ürünlerinin satılacağı küçük bir çarşı yeri ve tüm yöreye hizmet verecek olan bir gurme lokanta da yer alacak. Afrodisias, Roma döneminde çok bilinen heykel okulu ile bir sanat merkezi haline gelmiş. Açılacak Martı Afrodisias Heykel Okulu ile konuklara ve gelecek kuşaklara bu özellik aktarılacak. Yerli ve yabancı heykel sanatçılarına açık olacak okulda atölye çalışmalarının da yapılması planlanıyor” diye konuştu.

  Bölgeye geliyorum

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye’nin gelen turist sayısı itabariyle dünyada yedinci sıraya yükseldiğini belirtti, “İzin verirseniz ben de bölgenize geliyorum. İstanbul milletvekiliydim ama 13 Haziran’dan itibaren Allah izin verirse İzmir milletvekili olarak konularla daha yakından ilgilenmeye devam edeceğim. Bu yılın ilk 4 ayında geçen yıla göre Aydın, İzmir ve Denizli’de ören yerlerinde yüzde 50’nin üzerinde artış var” dedi.
  Konuşmaların ardından butik otelin temelini Günay, Oya Narin, Vali Coş ve milletvekilleri attı. Oya Narin, Bakan Günay’a plaket verdi. Bakan Günay da, Narin’e turizm yatırım belgesini takdim etti. Törenin sonunda bakan Günay, pide ve sac böreği yedikten sonra helikopterle bölgeden ayrıldı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı