Ege Haberleri

  Herkes suçlu çare bulalım

  Yaşar ANTER / BODRUM, (DHA)
  10.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bodrum’un Yalı beldesindeki Kempinski Barbaros Bay Hotel’de Bodrum Yarımadası Vakfı (BOYTAV) tarafından düzenlenen I. Uluslararası Türk Ege Turizm Zirvesi yapıldı.

  Avrupa turizm pazarının bugünkü durumu, Bodrum perspektifi, yaşam stilleri, gerçekler, trendler ve önerilerin tartışıldığı zirvede Bodrum ve Ege kıyılarının Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkelerinden beklentileri, ulaşım, alt yapı, turizmi olumsuz etkileyen konular ve turizmde markalaşma konuları ele alındı.

  Kültür ve Turizm Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, Bodrum’un sorunlarının yıllardır aynı şekilde kaldığını, yöneticilerin ve turizmcilerin çok laf az iş alışkanlığından vazgeçmediğini belirtti. Turizmcileri ve yerel yöneticileri sert bir şekilde eleştiren, Bodrum ve Ege sahillerinin son 10 yıl içerisinde vahşi betonlaşmaya kurban gittiğini, ikinci konut mezarlığına çevrildiğini belirten Taşbaşı, " Bunda tek suçlu yok. Yerel yöneticiler kadar, yöneticilere dur demeyen devlet de suçlu, ben de burada kaymakamlık yaptım, ben de suçluyum. Ancak sorunlar bahane ve suçlu aranarak değil çare üretilerek çözülebilir. Çok laf az iş alışkanlığını Bodrumlunun terk etmesi gerekir. Elimizdeki kıymetin değerini bilelim. İşportacı düzeyi ile hareket edersek, onlara acıdığımız gibi gün gelir bizde acınacak hale düşeriz" dedi.

  Acı konuştu

  Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan ise 5 bin yıllık tarihi geçmişe sahip ilçede turizmin sadece güneş, kum ve eğlence olarak görülmesinin sakıncalarının ortaya çıktığını ve turizmin dibe vurma noktasına geldiğini belirterek, "Bodrum’a gelen turist kalitesinde, sayısında düşüş var. Turistin profilini sorgulayalım, araştıralım diyoruz. Asıl turizmi bu seviyeye getiren yöneticilerin, turizmcilerin kendi profillerini sorgulaması gerekir. Neden önlem alınmamış, kimler önlem almamış bunların konuşulması gerekir" dedi.

  Otuz yıllık projeler

  Rixos Oteller Zinciri patronu Fettah Tamince Bodrum’un kendi destinasyonunu yaratamadığını belirterek, "Türkiye’de deniz suyu sıcaklığına göre turizm yapılıyor. Deniz suyu sıcaklığı 18/19 derecenin altına düştüğünde turist bulamıyoruz. Yatırımcı sürekli yeni tesis ve yatak kapasitesini arttırmaya çalışıyor. Yatırım yaptın otel yaptın, yatak sayısını arttırdın peki turisti nasıl getireceksin? Bunu düşünen yok. Çuvaldızı önce kendimize batırmalıyız. Bu toplantıda Bodrum’un 2030 yılı vizyonunu projelerini görmek isterdim" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı