Ege Haberleri

  Her ay İzmir’deyim

  Hürriyet Haber
  28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Açılışlar ve görüşmeler için gelen Yılmaz'dan moral

  Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, dün açılışlara katıldı, işadamalarının sorunlarını dinledi, İzmir'in önemine değindi, müjdeler verdi

  BAŞBAKAN Yardımcısı ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İzmir'in hem Ege'nin merkezi, hem de dış dünyaya açılan bir kapı olması nedeniyle çok önemli olduğunu belirterek, ‘‘Bundan sonra her ay bir kez İzmir'e geleceğim’’ dedi.

  DOKUZ Eylül Üniversitesi'nin 2000 - 2001 akademik yılı açılışına katılan Mesut Yılmaz, daha sonra sanayicilerin Çiğli'de yaptıkları Otoprodüktör Santral Ek Ünitesi'nin temelini attı. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Akkan, İzmir'in önemli altyapı sorunları olduğunu söyledi ve Yılmaz'a bir dahaki dönem İzmir'den milletvekili adayı olmasını önerdi. İzmir'in sorunlarının çözümü konusunda ellerinden geleni yapacaklarını belirten Yılmaz ise ‘‘Bunların içinde doğalgaz öncelikli’’ dedi.

  Her ay gelecek

  MESUT Yılmaz, daha sonra parti il yönetimi, ilçe başkanları ile Büyük Efes Oteli'nde yemek yedi. ANAP Genel Başkanı Yılmaz, İzmir il örgütündeki iç çekişmelere son verilmesini istedi, gazetelere bu yönde malzeme oldukları hatırlattı. Yılmaz, ‘‘İzmir bizim için çok önemli. Bundan sonra her ay bir kez geleceğim’’ dedi. Belediye başkanlarının yatırım konusundaki sıkıntılarını da bildiğini belirten Yılmaz, parti yönetimlerinin daha büyük çaba içinde olmasını istedi.

  YILMAZ daha sonra sivil toplum örgütleri ve meslek odaları başkanlarıyla görüşmeler yaptı. Kültürpark Sanat Merkezi'ndeki bu görüşmelerin ardından İzmir Ticaret Odası'nın Meclis Toplantısı'na katılan Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'a İTO tarafından hazırlanan İzmir ve Ege Bölgesi Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Projesi raporları verildi. Raporda, Ege Bölgesi'ndeki anahtar sektörler yeralırken, tekstil, gıda, içki, tütün, elektronik ve elektrikli makinalar ve metal sanayiinin bölgede ön plana çıktığı hatırlatıldı. İTO raporunda elektrik dağıtımının özelleştirilmesinin bir an önce sonuçlandırılması, gümrük mevzuatında bürokrasininin azaltılması da istendi.

  RAPORDA, ulaşımla ilgili önemli eksiklikler de gündeme getirildi. İzmir - İstanbul ve İzmir - Ankara otoyollarının öncelikle yapılması, liman sayısının artırılması, kentlerde toplu ulaşımın hafif raylı sisteme kaydırılması önerileri de yer aldı.

  YILMAZ, Ticaret Borsası'na da rahat bir nefes aldırdı. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özmen'in pamukta vadeli işlemler piyasasıyla ilgili tıkanıklığı hatırlatması üzerine, İZVİP'in önümüzdeki hafta Sermaye Piyasası Kurulu tarafından imzalanacağı müjdesi verdi.

  ÖTE yandan, Yılmaz'la görüşen Yaşar Holding İdare Meclisi Başkanı Selçuk Yaşar da Merkez Bankası'nın el koyduğu bankalar arasında yer alan Yaşarbank konusuna değindi. Yaşarbank'ın diğerleriyle aynı kategoride olmadığını söyleyen Yılmaz'ın ‘‘Bankada art niyet olmadığını biliyoruz. Önümüze bu rapor geldi imzaladık’’ dediği öğrenildi.

  Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi kuruluşlarının gerçekleştirdikleri ATAER Otoprodüktör Enerji Santrali ek tesislerinin temelini Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz Attı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı