Ege Haberleri

  Hedef elektrikli otomobile motor

  Hürriyet Haber
  15.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ege Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren İtalyan sermayeli Eldor Elektronik, 2011 için hedefini belirledi. İtalya’da çalışmaları süren elektrikli otomobillerin motorunu İzmir’de üretmek.

  KÜRESEL kriz bidçok firmayı üretimlerini azaltıp işçi çıkarmak zorunda bırakırken, yabancı kökenli firmalar hedeflerini yüksek tutuyor. Ege Serbest bölgesi’nde 2000 yılından bu yana faaliyet gösteren İtalyan sermayeli Eldor da krize rağmen yatırımlarına ara vermeyip, büyümesini sürdürüyor. ESBAŞ’ta başlangıçta televizyonlara yönelik üretim yapan, 2004 yılında üretimini otomotiv sektörüne kaydıran Eldor, halen Volkswagen, Mercedes, Renault, Ferrari, Proton gibi ünlü otomotiv firmalarına ateşleme bobinleri ve fren sistemleri üreten şirket, 2011 için elektrikli otomobillere motor üretmek için şimdiden çalışmalara başladı.
  İyk motor Piaggio için
  Yakıt fiyatlarındaki artış ve çevreci yaklaşımlar nedeniyle dünyada alternatif motorlara ihtiyaç duyulduğunu belirten Eldor İzmir AFZ Operasyon Direktörü Andrea De Lellis, elektrikli otomobillere ilginin giderek artması nedeniyle, İtalya’da Ar-Ge çalışması yapıldığını söyledi. İlk motorun Piaggio marka scooter için üretilerek kullanıma girdiğini, otomobiller için de şu anda bir proje yürütüldüğünü kaydeden Lennis, “Sadece motorları değil, yönetim sistemlerini de içeren bir proje. Şu an tesislerimizde ürettiğimiz parçaların 10 yıl daha kullanılacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

  YENİ YATIRIM

  Ekonomik krizden etkilenmeyip, aksine büyüdüklerini belirten Lellis, “Biz benzinli motorlar için ateşleme sistemleri üretiyoruz. Mazot fiyatlarının benzini yakalaması bizim işlerimizi olumlu etkiledi” dedi. Yeni yatırımlar yapacaklarını belirten Lellis, geçen yıl 70 milyon evro olan cirolarını 100 milyonun üzerine çıkaracaklarını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı