Ege Haberleri

  Hazır giyimde vergi paniği

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  25.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DÜNYA genelinde pamuk fiyatlarının artmasıyla birlikte maliyetleri yükselen Türk hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü, krizin etkisiyle Uzakdoğu talebinin kendine yönelmesiyle rahat bir nefes aldı, 2011 yılını ‘altın yıl’ olarak gördü. Ancak Resmi Gazete’de bir süre önce yayımlanan ve pamuklu kumaş ithalatına ek yüzde 30’luk vergi getiren tebliğ ile birlikte kaos yaşayan sektör, endişe ile Bakanlar Kurulu’nun bu konudaki kararını bekliyor.

  Türkiye Hazırgiyim ve Moda Federasyonu (TMHF) Başkanı Nedim Örün, “Bu vergi ithal kumaş kullanılmasını imkansız hale getirecek, ihracatçı KOBİ’ler ve İstanbul Laleli, Merter, Osmanbey ile İzmir ve Ankara’daki firmalar mal satamaz hale gelecekler” dedi.
  İhracata yaklaşık 7 milyar dolarlık katkı sağlayan sınır ticaretinin de tamamen biteceğini öne süren Örün, “İkinci olarak da ithal kumaşın bitmesi veya önemli ölçüde azalmasıyla orta vadede Türkiye’de üretim yapan kumaş fabrikalarının fiyatları yükseltmesinden endişeliyiz. Bu takdirde Türkiye, rekabetçiliğini kaybedecektir. Biz 2011’de rekor kırmayı hedefliyorduk, ancak yüzde 8’lik vergiye yüzde 30 eklenmesi, sınır ticaretini sıfırlamakla kalmayacak, hazır giyim ihracatını yarı yarıya azaltacak” dedi.
  KOBİ’ler fasoncu olur
  Yurtiçindeki istihdam ve üretimin de zincirleme olarak etkileneceğini vurgulayan Örün, firmaların iflasının bile gündeme gelebileceği uyarısında bulundu. Örün, sektörün uzun vadeli siparişler aldığını ve bu zammı fiyatlara yansıtamayacağını belirterek, “Bu durum KOBİ’leri büyüklerin fasoncusu haline dönüştürür. Eğer yerli üreticiyi korumak istiyorsak tekstil fabrikalarındaki maliyetlerin düşürülmesi, kumaş üreticilerinin rekabetçiliğinin sağlanması gerekiyor” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı