GeriEge "Haydi Proje Yapalım"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Haydi Proje Yapalım"

"Haydi Proje Yapalım"

İZMİR Üniversiteleri Platformu, "Haydi Proje Yapalım" ana teması dahilinde, İzmir Valiliği ve İzmir Dernekler Müdürlüğü'nün desteği ile sivil toplum kuruluşları için "Uygulamalı Proje Hazırlama Eğitimi" düzenleyecek.

Proje ile ilgili İzmir Üniversitesi'nde düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Platform Dönem Başkanı İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, 11-12-13 Mayıs tarihlerinde İzmir Üniversitesi'nde verilecek eğitimle katılımcıların proje önerisi hazırlama ve gerekli analizlerin yapılması konusunda bilgi ve becerilerinin artırılmasının amaçlandığını söyledi. İzmir'de faaliyet gösteren 46 dernek ve bir vakıf temsilcisinin aldıkları teorik eğitimi uygulama yaparak süreci deneyimleme olanağı da bulacaklarını belirten Rektör Erciyeş, "Proje fikrinin oluşturulmasından Türkiye ve dünyadaki çeşitli fon kaynaklarına nasıl ulaşım sağlanacağına kadar tüm süreci kapsayan eğitimin yanı sıra katılımcılar ile bir araya gelecek proje yürütücüsü akademisyenler deneyimlerini paylaşacaklar" dedi.


Uygulamalı Proje Hazırlama Eğitimi ile üniversitelerin bilgi ve birikim potansiyelini sanayi, iş dünyası ve yerel yönetimler ile buluşturup sivil toplum kuruluşları aracılığı ile geniş kitlelere yaymayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Erciyeş, eğitim ile başta İzmir olmak üzere Ege Bölgesi ve tüm Türkiye'nin kalkınmasına katkıda bulunmanın hedeflendiğini sözlerine ekledi.


ÜNİVERSİTELER SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA REHBERLİK EDECEK
Rektör Erciyeş'in ardından söz alan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Avrupa Birliği gibi kuruluşların hibe kaynaklarından yararlanmak için çok sayıda proje başvurusu yapıldığını, ancak çoğu başvurunun geri çevrildiğini hatırlattı ve "Amacımız, sivil toplum kuruluşlarımıza rehberlik etmektir" dedi. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan ise İzmir Üniversiteleri Platformu tarafından ilki gerçekleştirilecek eğitimin gelecek süreçte talep edilmesi halinde farklı katılımcı gruplar için de düzenlenebileceğini ifade etti.


KADINLAR, GENÇLER VE ÇEVRE ÖNCELİKLİ
Toplantıya katılan İzmir Valiliği İl Dernekler Müdürü Turgay Esen, eğitim verilecek derneklerin seçimi yapılırken özellikle kadınların, gençlerin eğitilmesi ve çevrenin korunması konularında eğitimi hedefleyen derneklerin seçildiğine dikkat çekti. Vali Yardımcısı Fatih Damatlar ise gelecek yıllarda sürdürülmesi planlanan eğitimin farklı kademedeki eğitim kurumları için de genişletilebilecek örnek bir çalışma olduğunu söyledi.


SANAYİCİ UZMANLIK BELİRLEYECEK, YAZILIM MEZUNU YÖNLENDİRECEK
Rektör Erciyeş ayrıca Ege Bölgesi Sanayi Odası ortaklığında sürdürülen bir proje ile sanayicileri, ihtiyaç duydukları alanlarda uzmanlığı bulunan üniversite mezunları ile bir araya getirecek bir yazılım üzerinde çalışmaların devam ettiği bilgisini de verdi.

TOPLANTIYA KATILANLAR
Düzenlenen basın toplantısına Platform Dönem Başkanı İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, Vali Yardımcısı Fatih Damatlar, İzmir Valiliği İl Dernekler Müdürü Turgay Esen, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, Gediz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Petek, Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Kandiller, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aşkar, İzmir Üniversitesi Teknoloji Transfer Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aydın Öztürk ve İzmir Üniversitesi Rektör Yardımcıları katıldı.


EĞİTİM ALACAK SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI
Temsilcileri eğitim alacak sivil toplum kuruluşları: İzmir Multipl Skleroz Derneği, İzmir Konfederasyonu, Karşıyaka Akademi Zihinsel Engelliler Derneği, İzmir Kız Lisesi Mezunlar Derneği, Ege Kadın Dayanışma Vakfı, Uluslar Arası Aktivist Sanatçılar Birliği Derneği, Alaçatı Ilıca Kültür ve Sanat Eğitim Derneği, Türk Kültür ve Sanat Derneği, Sokak Çocuklarını Koruma Çocuklar Geleceğimizdir Derneği, İzmir Ege Artı Engelli Bireylerin Eğitimi ve Geliştirme Derneği, İmam Hatipliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Evrensel Alevi Bektaşi Birliği Derneği, Olympos Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği, Azerbaycan Kardeşlik ve İşbirliği Derneği, Sözler Köşkü İlim ve Kültür Derneği, İzmir Genç Hukukçular Derneği, Ege Tahtacı Kültür Eğitim Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği, İzmir İnsani Yardım Derneği, Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği, Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği, Güçlü Kadının Derneği, İzmir Genç Manisalılar Spor Kulübü Derneği, İzmirli Romanlar Gençlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Kurana Hizmet Derneği, İnsan ve Medeniyet Hareketi İzmir Derneği, Deniz Yıldızı Kadın Derneği, İzmir Disleksi Derneği, İzmir Direnen Engelsiz Spor Kulübü Derneği, İnsan İçin Umut Derneği, İlgisizler Derneği, İzmir Sosyoloji Derneği, Uluslararası Kardeş Şehirler Derneği, İzmir Kent Federasyonu, Meslek Eğitimi ve Gelişimi Derneği, Herkes İçin Turizm Derneği, Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği, İzmir Rumeli Kadınları Derneği, Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği, İzmir Rehabilitasyon ve Spor Kulübü Derneği, İrfan Kültür ve Eğitim Derneği, Furkan Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dostluk Derneği, Çeşme Denizcilerini Koruma ve Geliştirme Derneği, Dede Korkut Yörük Türkmen Federasyonu, Ufuk Ötesi Gençlik Eğitim Bilim Kültür ve Sanat Derneği, İzmirliler Derneği, Türk Biyokimya Derneği İzmir Şubesi, İzmir Romanlarını Kalkındırma ve Dayanışma Derneği.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle