Ege Haberleri

  Hayat durdu

  Turaç TOP / Mustafa OĞUZ Hakan GÜNGÖRDÜ (DHA)
  26.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) ve Kamu-Sen üyesi memurların, bir günlük iş bırakma eylemi, İzmir’de de gerçekleştirildi.

  Yaklaşık beş bin memurun Konak Meydanı’nda düzenlediği miting, olaysız sona ererken, kentte, eylem nedeniyle çeşitli sıkıntılar yaşandı.

  Trenler iptal edildi

  Türkiye Kamu-Sen ile KESK’e bağlı sendikaların üyeleri, bugün, sabah saatlerinde, görev yaptıkları kurumlarında işlerini bırakıp kentin çeşitli noktalarından yürüyüşe geçti. Hastane, posta işleme merkezi, vergi daireleri, ulaşım hizmetleri, okullar ve sigorta müdürlüklerinden yola çıkan bazı memurlar, yürüyüş sırasında tepkilerini dile getirip hükümete uyarılarda bulundu. Grupların yürüyüşleri sırasında herhangi bir olay çıkmaması için de polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Memurların işlerini bırakması nedeniyle kentte bazı hizmetlerde aksamalar yaşandı. Tren seferleri yapılamazken, trafikte yoğunluk yaşandı. Sendika üyesi bazı öğretmenlerin de eyleme katılması nedeniyle bazı okullarda sınıflar birleştirilip eğitime devam edildi. Karşıyaka, Çiğli ve Bayraklı İlçelerinde oturan memurların da yolcu vapurlarıyla Konak Meydanı’nda yapılacak mitinge geldikleri görüldü.

  ÇIĞ GİBİ TEPKİ

  Grupların, Konak Meydanı’ndaki Büyükşehir Belediyesi önünde toplanmasıyla mitinge geçildi. Yaklaşık beş bin kişinin katıldığı mitingte, “Örgütsüz işçi, köle işçidir”, “İşten atılmalara son”, “Yaşasın grev, genel direniş” pankartları dikkat çekerken, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “AKP sağlığa zararlıdır” sloganları hep bir ağızdan söylendi.
  Hükümete uyarıda bulunan memurlar adına konuşan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Kılıç, “Yıllardır emekçinin sorunlarına kulak tıkadınız. Emekten, emekçilerden sakındığınız kaynakları sermayenin emrine verdiniz. Halkı ne yapacağını bilemez hale getirdiniz” dedi.

  Çubukçu’nun maskesini taktı

  Öğrenci gruplarının da destek verdiği mitingte, bazılarının, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun maskesini taktıkları gözlendi. Öğrenciler, şarkıları ve danslarıyla öğretmenlerine destek verdi. Adalet ve Kalkınma Partisi’ne de oluşturulan bir pankartla ara karne verildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı