Ege Haberleri

  Hayali Ege'ye maledilmemeli

  Hürriyet Haber
  23.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Defterdarı Mete Gönenç, hayali ihracat ve naylon faturanın Ege'ye maledilmemesi gerektiğini söyledi. İzmirli işadamları, sanayici ve mali müşavirlerin üzerlerine alınmamasını isteyen Gönenç, ‘‘Sizler moralinizi bozmadan, huzur içinde işinize bakmalısınız. Bu operasyon 15 ilde etkin bir şekilde sürdürülüyor ve Türkiye'nin sorunu. İzmirli işadamlarının alınganlığı belki de en etkin mücadelenin İzmir'de verilmesinden kaynaklanıyor’’ dedi.

  MALİYE Bakanlığı'nın talimatıyla beş ilde oluşturulan vergi konseylerinin İzmir'deki üçüncü toplantısında konuşan Gönenç, toplantının amaçlarından birinin de kayıt dışı ekonomiyle mücadele etmek olduğunu söyledi. Gönenç, kayıt dışı ve naylon faturaya karşı verilen mücadalede İzmir iş dünyasının desteğini gördüklerini ifade etti. Gönenç, hayali ihracata adı karışanların Ege İhracatçı Birlikleri üyesi olmasasının sevindirici olduğunu söyledi.

  İZMİR Ticaret Borsası Meclis Salonu'nda yapılan toplantıda, Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Hasan Çelebioğlu ise KDV iadesinin kamoyunda yanlış değerlendirildiğini söyledi, ‘‘KDV iadesi ihracatçının cebinden peşin olarak ödediği sonra formaliteleri tamamlayıp geri aldığı paradır. Yani ihracatçının kendi parasıdır, teşvik değil. Ama bunu kötüye kullananlar var’’ diye konuştu.

  MALİYE Bakanı Sümer Oral'ın toplantıya katılmaması eleştiren İzmir Ticaret Borsası Başkanı Hasan Özmen de ‘‘Bu toplantıyı Oral gelecek diye kaç haftadır erteliyoruz. Bundan, Oral'ın İzmirliler'in sorunlarını önemsemediği sonucu çıkarıyoruz. Teessüflerimi bildiriyorum’’ dedi. İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Ünal Aydın, İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ayhan Baltacı, EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Cem ve İzmir Ticaret Odası temsilcisinin de katıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı