Ege Haberleri

  Havaleli vurgun

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AYDIN'da yeni türeyen bir çete, bankalara havaleyle gelen paraları, sahte kimlikle çekmeye başladı. Şebeke, ilk olarak kuyumcu Ali Barut'un bankadaki 6290 markını, sahte kimlikle çekti. Olay, Barut'un bankaya gitmesiyle ortaya çıktı.

  BİRKAÇ gün sonra da Söke'den Şükrü Duru'nun yurtdışından bir bankaya gelen parası çekilmek istendi. Görevli, Duru adına düzenlenmiş kimlikte soğuk damga olmadığını farketti, sahte olduğundan şüphelendi. Bunu farkeden sahtekar, yanındaki kişiyle uzaklaştı. Bankada kalan kimliğin sahte olduğu belirlendi, gerçek Duru bulundu.

  EMNİYET Müdürlüğü alarma geçip, havale çetesinin peşine düştü. Denizli, Afyon, Antalya, Muğla, İzmir, Manisa, Çanakkale, Balıkesir ve Uşak Emniyet Müdürlükleri uyarıldı. Şebekenin çeşitli illerde bu yöntemle 300 milyar lira çektiği ortaya çıktı.

  Çete nasıl çalışıyor

  ÇETE elemanları, bankalara kamp kurup, beklediği havalenin gelip gelmediğini kontrol için sık sık görevlilere başvuranları adım adım izliyor. Onların adına hazırladıkları sahte kimliklere kendi fotoğraflarını yapıştırıyor. Şebekeye bankalardan bilgi sızdırılma ihtimali de araştırılıyor. Aydın Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube yetkilileri, ele geçirilen sahte kimlikteki fotoğrafları çoğaltıp bankalara dağıttı. Asayiş Şube Müdürü Ömer Yılmaz, ‘‘Şebekenin istihbarat birimi olarak bankalarda adam kullanıp kullanmadığı konusunda araştırma yapıyoruz. Vatandaşlardan da duyarlı olmalarını istiyoruz. Kendi adlarına bankaya havale gelip gelmediğini sorarken, uluorta, başkalarının duyacağı biçimde söylemesin, dikkatli davransın’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı