Ege Haberleri

    Hasta da şaştı

    Hürriyet Haber
    01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

    AĞUSTOS sonu itibariyle Mayıs 2002'ye kadar sıra verilen cerrahi kliniklerinde 2001 Kasım ayı sonuna kadar randevulu hastalar telefonla çağırıldı, ameliyatları yapıldı. Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde ise 2000 sonuna kadar verilen tüm randevular sıfırlandı. En geç Ekim başında randevusuz ameliyatlara geçileceği bildirildi. Göz Kliniği'nde 10 Ocak 2002 tarihine sıra verilirken, 27 Aralık 2001'e randevu verilen hastalara ameliyat sırası geldi.

    KBB Kliniği'nde 26 Aralık 2001 randevulu hastalar ameliyata çağrılırken, genel anestezi gerektiren ameliyatlarda 2 Kasım 2002 tarihine sıra veriliyor.

    ÖTE yandan 2 yıl sonrasına verilen randevu tarihlerinin ameliyat olunacak tarih değil, bir sıra olduğunu belirten Başhekim Ziya Günal, ‘‘Hastalar bu tarihlerden ürkmesin. Tarih sırayla ilgili. Bu tarihten çok daha önce telefonla çağırıyoruz’’ dedi.

    Zorlama yok

    GÖNÜLLÜ mesai uygulamasında SSK hastaneleri arasında en başarılısı SSK Tepecik oldu. Hastanede sisteme adını veren şekilde hiç bir personel çalışmaya zorlanmadı, uygulama gönüllülerle başladı. Başhekim Ziya Günal, öncelikle 17 ameliyathanede görev yapan anestezi uzmanı sayısını 3'den 12'ye yükseltti. Uygulamaya ilk aşamada 63'ü hekim, 249 personel katıldı. Çalışma, maddi açıdan da tatmin edici olunca 4.5 ay sonunda gönüllü çalışanların sayısı toplam 372'ye ulaştı. Cerrahların ayda 700 milyon-1 milyar lira, hizmetlilerin 100-130 milyon lira arasında ek gelir elde etmesi talebe neden olarak gösterildi. Uygulamada sigortalının cebinden ise para çıkmıyor.

    Verim alındı

    GÖNÜLLÜ uygulamasında tek kişinin dahi çalışmaya zorlanmadığını belirten Başhekim Günal, ‘‘Uygulama hasta- çalışan memnuniyetiyle sürüyor. İstenilen verimi aldık. 20'ye yakın hekim muayenehanesini kapatıp, sisteme girdi. Hastanede 350 civarında hekimimiz var. Bunların 110'u sistemde. Aralarında yarım gün çalışıp, muayenehanesi olan çoğu hekim 200 civarında sağlık çalışanı dilekçe verip, uygulamada yer almak istediğini bildirdi. Sıraya soktuk. Önce tam gün çalışan hekimlerden başlayarak ihtiyaç oldukça sisteme dahil edeceğiz. Bu başarının sırrı karşılıklı güvenle başlayıp, özverili çalışmanın karşılığını bulması’’ dedi.

    Etiketler:
    

      EN ÇOK OKUNAN HABERLER

        Sayfa Başı