GeriEge Hasta çocuklara moral melekleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hasta çocuklara moral melekleri

Hasta çocuklara moral melekleri
refid:9017161 ilişkili resim dosyası

Muğla Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencileri, Devlet Hastanesi’nde tedavi gören çocuklara yardım eli uzattı.

Öğrenciler, daha önce tutuklu hastalar için kullanılan bir odayı, yeniden düzenleyerek, ’Oyun Odası’ yaptı. Duvarları boyanan odaya oyun grupları yerleştirildi. Oyun odasında, görsel sanatlara yönelik kurslar, el becerilerini artıracak uygulamaların yanında okuma kursları da düzenleyen öğrenciler, günde dört saat boyunca hasta öğrencilerle bir arada oluyorlar. Küçük hastalara moral aşılamak için her gün onlarla birlikte olan 10 öğrenci, refakatçilere de destek oluyor. Öğrenciler, oyun odasına gelemeyecek kadar hasta olan çocuklara ise yanlarına giderek, kitap okuyorlar.

Psikolojik  destek oluyoruz

Muğla Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Ayçe Kara, uygulamayla çocukların hastane ortamına bakışlarını değiştirmeyi hedeflediklerini belirterek, şunları söyledi: "Aynı zamanda tedavilerinde umut oluyoruz. İyileşme sürelerine, psikolojik katkı sağlıyoruz. Hasta çocuklara eğitsel ve psikososyal destek veriyoruz. Ebeveynler, hasta olan çocuklarıyla uğraşırken, onlara gereken psikolojik desteği sağlayamıyor. Öğrencilerimiz çocuklarıyla ilgilenirken onlar da dinlenme imkanı buluyorlar. Bu da çocuklarla ailelerin stresini biraz azaltıyor."

Gönüllü hizmet verdiklerini de kaydeden Kara, "Oyun odasının tüm ihtiyaçlarını karşıladık. Öğrencilerimiz, hasta çocuklarla ilgilenerek, okulda öğrendiklerini uygulama fırsatı da buluyor. Hastaneler, öğrencilerimizi sözleşmeli olarak çalıştırabilir. Öğrencilerimiz için bu eğitim, bir ders olmaktan öte hasta çocukları mutlu etmeye dayalı. Toplumun istek ve ihtiyaçlarına cevap veriyoruz. Tüm çocuklar mutlu olsun istiyoruz" dedi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle