Ege Haberleri

  Harlem'den dansa davet

  Cihan DURAK / İZMİR (DHA)
  28.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen 27. Uluslararası İzmir Festivali bu yıl Harlem Dans Tiyatrosu’nu ağırlayacak.

  18 kişilik ekibiyle kente gelen Harlem Dans Tiyatrosu bu akşam Kültür Park Açıkhava Tiyatrosu’nda sanatseverlerle buluşacak.
  Dünyanın ilk siyahi klasik bale topluluğu Harlem Dans Tiyatrosu’nun 27. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında yapacağı gösteri öncesi basın toplantısı düzenleyen İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, festival kapsamında çok önemli bir etkinlik düzenlediklerini söyledi. Harlem Dans Tiyatrosu’nun kişilerin yaşamlarını değiştiren öncü bir topluluk olduğunu belirten Eczacıbaşı, “Harlem Dans Tiyatrosu bir kilisenin bodrum katında kurularak bugünlere gelmiş. Bu topluluk sanatın gücüyle topumu yeniden inşa etmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. İKSEV olarak böyle bir topluluğu kentimizde ağırlamaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.


  Harlem Dans Tiyatrosu Sanat Direktörü Virginia Johnson ise İzmir’de olmaktan çok mutlu olduklarını söyledi. Topluluğun 44 yıl önce kurulduğu heyecanı hala paylaştığını belirten Johnson, “Bizim topluluğumuz dansa başladığı zaman büyük bir olay olmuştu. Çünkü o dönemde siyahi dansçılar yoktu. Başladığımız yeni bir bakış açışı yarattık. Farklılığımız sadece tenlerimizin renginden değil aynı zamanda sanata farklı bakış açışımızdan gelmektedir” diye konuştu.
  Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda Harlem Dans Tiyatrosu ekibi tarafından yapılacak gösteri 5 farklı koreografiden oluşacak. Sanatseverlerin yaklaşık iki saat boyunca dans ve müziğe doyacağı gösterinin biletleri ise Biletix ve Karataş binasındaki İKSEV gişesinden alınabilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı