Ege Haberleri

  Hacivat ve Karagöz’den çocuklara trafik eğitimi

  Hilmi DUYAR / BALIKESİR, (DHA)
  18.10.2011 - 00:13 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR Emniyet Müdürlüğü, ilköğretim okulu ve öncesi öğrencilerine kalıcı trafik eğitimi verilebilmesi amacıyla iki yıl önce, “Karagöz-Hacivat Destekli Trafik Eğitim Projesi” başlattı. Proje üçüncü kez de Salih Tozan Kültür Merkezi’nde perdeyi açtı.

  Trafik Şube Müdürü Mehmet Şerif Nerse, projeler hakkında bilgi verdi, şunları söyledi:“Proje çalışmalarımız kapsamında, ‘Ailemin ve Ülkemin Trafik Polisiyim’ kimlik kartı düzenlenerek 3 bin 699 öğrenciye dağıtıldıı. Öğrencilerimizin okullarına gidiş gelişlerinde güvenli seyahat edebilmeleri için 2010-2011 eğitim öğretim yılında il genelinde 5 bin 511 servis aracı kontrol edildi. 216 okul servisi sürücüsüne eğitim verildi. Gölge oyunu doğası gereği çocuğun hayal dünyasıyla diğer görsel oyunlara göre daha çabuk bütünleşebiliyor. İnsan siluetleri yerine gölgelerin kullanılmasından dolayı verdiği mesaj hem akılda kalıcı, hem de daha etkili olabilmektedir.” Nerse, “Trafikte Soruna Siz de Ortak Olun Projesi”, “Kentten Köye Gökkuşağı Trafik Eğitim Projesi”, “Kaskımla Güvendeyim” projelerinin sürdürüldüğünü kaydetti.

  Hayal oyunuyla kurallar

  Çocuklar, trafikle ilgili sinevizyon gösterisini izledikten sonra, Karagöz ile Hacivat salona girdi ve çocuklarla tokalaştı. Daha sonra hayal perdesinin arkasına geçen Karagöz ve Hacivat, oyununun tiplemeleri, Zenne, Çelebi, Tiryaki, Beberuhi, Tuzsuz Deli Bekir ile çocuklara yaşamları için önemli konulardan biri olan trafik dersiyle ilgili bilgiler aktardı. Zaman zaman çocuklara sorular yöneltilip onlar da hayal perdesinin içine çekildi. Otomobilde arka koltuğa oturup oturmadıklarını soran Hacivat’a, tüm çocuklar hep bir ağızdan bağırarak arka koltukta otuduklarını söyledi. Projenin geçen yıl 7 bine yakın öğrenciye ulaştığı bildirildi.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı