Ege Haberleri

  Hacı adaylarının gözdesi Manisa bezi

  İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)
  10.09.2013 - 01:22 | Son Güncelleme:

  TÜRK Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi, 8 yıl önce kurduğu tezgahlarda üretmeye başladığı Manisa bezi, son 1 yıldır hacı adaylarının gözdesi oldu.

  Şube Başkanı Mübeccel Kafkaslı, hacı adaylarının yoğun talebi üzerine sipariş yetiştiremediklerini söyledi.
  Türk Kadınlar Birliği Manisa Şubesi, 8 yıl önce kendi bünyesinde kurduğu tezgahlarda dokumaya başladığı Manisa bezi, şal ve eşarbın ardından, hac kıyafeti sektörüne de girdi. Yaklaşık 1 yıldır hac kıyafetleri için Manisa Bezi üretimine hız veren kadınlar, siparişleri karşılamakta zorlanıyor.
  Manisa Bezi'nin Çalışma ve İş Kurumu Manisa İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa yürütülen “Manisa Bezi Dokuma Kursu” projesi çerçevesinde 50 kursiyer kadın tarafından üretildiğini dile getiren Türk Kadınlar Konseyi Başkanı Mübeccel Kafkaslı, Manisa'ya özgü üretilen beze yeniden hayat verdiklerini söyledi. Kafkaslı kursiyerlerin hem Manisa Bezi'ni dokumasını öğrendiklerini, hem de aldıkları ücretli ev ekonomilerine ufak bir katkı sağladıklarını ifade etti.
  Manisa Bezi'nin patentini alarak markalaştırdıklarını anlatan Kafkaslı, “Manisa bezini tescillememiz ile birlikte artık şal ve eşarp üretiminden hariç hac kıyafetleri üretimine de başladık. Yoğun bir şekilde talep alıyoruz. Çünkü Manisa bezi yüzde yüz pamuktan oluşuyor. Müşterilerimiz ya kumaşı alıp kendilerini yaptırıyorlar ya da beden ölçülerini verip kendi terzimizden hac kıyafetini biz diktiriyoruz” dedi. İstanbul, Konya, Uşak, Muğla, İzmir illerinden de hac kıyafetleri için kumaş siparişi aldıklarının altını çizen Kafkaslı, Manisa Bezi'nin kumaşının metresini 15 liraya sattıklarını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı