Ege Haberleri

  Haberciye zorluk

  Hürriyet Haber
  06.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erol Akıncılar, valiliğin, basına bilgi verme yöntemini değiştiren genelgesinin yeniden gözden geçirilmesini istedi. Akıncılar, İzmir’de kamu hizmetlerinin yürütülmesiyle ilgili valilik genelgesinin, ‘‘Basına bilgi verme ve basın organlarına her türlü kolaylığın gösterilmesi’’ bölümündeki yöntem değişikliğiyle ilgili olarak Vali Alaaddin Yüksel'e bir yazı gönderdi.

  EROL Akıncılar genelgede, ‘‘Kamu kuruluşlarının periyodik teknik hizmetlere taalluk eden bilgiler de dahil, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü aracılığıyla ulaştırılacağı, kurum amirlerinin, basın ve yayın organlarını izleyerek kurumlarını ilgilendiren konularda valilik makamına bilgi verecekleri, Basın Bürosu aracılığıyla gönderilen haber ve yazıların inceleneceği, sonuçları hakkında bilgi verileceğinin’’ yeraldığını hatırlattı.

  KAMU kurum ve kuruluş temsilcilerinin, bu genelgeyi gerekçe göstererek bilgi ve haberlerin sadece valilik makamından alınacağını bildirdiklerini kaydeden Akıncılar, bugüne kadar bu kişilerin demeçler dışında bilgileri doğrudan basın ve yayın mensuplarına verebildiğini, halkın doğru ve zamanında bilgilenmesinin sağlandığını belirtti. Akıncılar şöyle dedi; ‘‘Valiliğinizin genelgesinde yeralan talimat, basın ve yayın mensuplarının kamu kurum ve kuruluşlarından bilgi almalarını engellemekte, basının haber alma özgürlüğünü de kısıtlamaktadır.’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı