Ege Haberleri

  Güvercinler özgürlük için uçtu

  Turaç TOP / İZMİR (DHA)
  27.07.2012 - 14:37 | Son Güncelleme:

  İzmirBüyükşehir Belediyesi’nin tek tutuklu sanığı Genel Sekreter Pervin Şenel Genç'in 62’nci doğum günü pastası kesilirken, özgürlüğü için gökyüzüne balonlar ve güvercinler bırakıldı.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik gerçekleştirilen operasyonların ardından açılan davanın tek tutuklu sanığı Genel Sekreter Pervin Şenel Genç, 62’nci doğum gününde unutulmadı Yıllarca görev yaptığı Büyükşehir Belediye binasında doğum günü pastası kesilen Genç’in bir an önce özgürlüğüne kavuşması için Başkan Kocaoğlu’nun da aralarında bulunduğu grup tarafından gökyüzüne balonlar ve güvercinler bırakıldı.
  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu hakkında 397 yıla kadar hapis cezasının istendiği, ikinci duruşmasında 17 kişinin tahliye edildiği davanın tek tutuklu sanığı olarak Yeni Şakran Cezaevi’nde yaklaşık 15 aydır tutuklu bulunan Genel Sekreter Pervin Şenel Genç, 62’nci doğum gününde meslektaşları ve sevenleri tarafından yalnız bırakılmadı. Bugün, saat 12.00 sıralarında Büyükşehir Belediyesi Binası önünde toplanan, aralarında Başkan Kocaoğlu, eşi Türkegül Kocaoğlu, Genç’in kardeşi Nagehan Genç ve diğer sanıkların da bulunduğu yaklaşık 200 kişi, “Genel Sekreterimiz Pervin Şenel Genç’e özgürlük istiyoruz”, “Sana özgürlük yakışır” pankartları açtı. Genç’in avukatı Turan Karakaş, “Hak ve adalet gerçek temelinde kurulabilir. Genç’in tutukluluğunun kaldırılması için defalarca tahliye talebinde bulunulmuştur. Bu tahliye istemleri formül gerekçelerle reddedilmiştir. Tamamen soyut iddialarla bir insanın özgürlüğünün elinden alınması büyük haksızlıktır. İddianamede suç örgütü iddia ediliyor fakat ortada suç yok. Örgüt yöneticiliği ve üyeliğinden söz ediliyor ortada hiçbir maddi çıkar yok. Pervin hanımın parmaklıklar arasından doğum gününü kutlayan sizlere sevgiyle el salladığını tahayyül edin. Size katıldığınız için derin sevgi ve dostluk duygularını iletiyor. Sizden gerçeğin aydınlanmasına ve kamuoyunda doğru bir hukuk bilinci oluşmasına katkı istiyoruz. Hak da gerçek de Pervin hanımdan yanadır. Buna emin olun. Gerçeğin ortaya çıkmasını hakkı ve adaleti istiyor ve bekliyoruz. Güvencemiz bağımsız yargıdır. Suçsuz ve haklı olan müvekkilimin acısına son verilmesini diliyorum. Pervin Hanımın 62’nci yaş gününü, bütün özgürlüğünden yoksun mağdur ve mazlumlara adil yargılanma ve adalet dileklerimle kutluyorum” dedi.

  HATA YAPMAMAM İÇİN BENİ KORUDU

  Başkan Kocaoğlu ise, “Tam 452 gün geçti. Genç, 15 aydır tutuklu. Neyle izah edilemeyen bir tutuklu olan çete var. Son günlerde çeteden de vazgeçildi sadece bir tutuklu var. Genç’i, 1968 yılından beri tanırım, üniversiteden sınıf arkadaşım. Başkan olmamla birlikte kaderimiz tekrar birleşti. Genç, benim hata yapmamam için beni bir annenin evladını, ablanın kardeşini koruduğu gibi korudu. Benim için bunu yapan o, cezaevinde yatıyor. Bu durumun herkese acı verdiğini biliyorum. Bu geminin kaptanı olarak, bunun en çok sıkıntısını ve üzüntüsünü ben çekiyorum. O günden bugüne nasıl gelindi. Büyükşehir nasıl çalıştı. 20 bin kişilik ailemize sonsuz teşekkür ediyorum. Bu badireyi birbirimizi severek, destek olarak saflarımızı sıklaştırarak atlattık. Biz, 11 Ekim’i beklemeden onun özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz. Avukatları serbest bırakılması için itirazlarda bulunuyor. Sabah akşam bu itirazlar sonuçlanır. Belki de bugün serbest bırakılır. Bir tek dileğimiz var. Uzun, cezayı aşan tutukluluk sürelerine son verilmelidir. Hapishanelerden cenazeler çıkmaktadır. Masum olduğuna inandığımız Genç’in bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz, bu bizim en doğal hakkımız. Buradan yaş gününü kutluyorum. Ona tüm İzmirlilerin sevgi ve saygısını misliyle iletiyorum. Hasretle, sabırla özgürlüğüne kavuşup görevine dönmesini bekliyoruz. Kucak dolusu sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Bunları başka belediyelerin yaşamaması dileğiyle adalet isteğimizi yüksek sesle bağırıyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından Başkan Kocaoğlu ve beraberindekiler, Genç’in özgürlüğüne kavuşması için gökyüzüne balonlar ve güvercinler bırakıp uçurdu. Buradaki kutlamanın ardından çok sayıda belediye çalışanı, kortej eşliğinde Genç’in tutuklu bulunduğu Yeni Şakran Cezaevi’ne hareket eti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı