Ege Haberleri

  Günay, "Suçlu Büyükşehir"

  İZMİR, (DHA)
  12.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü öncesi yaşanan bayrak kriziyle ilgili Büyükşehir Belediyesi’ni suçladı.

  Cermodern’de basın kuruluşlarının Ankara yöneticileriyle bir araya gelen Günay, konuya ilişkin şunları söyledi:
  “Bütün programın sorumluluğu belediyeye verilmiş. Valiliğe bayrak çekme ritüelini o komite kaldırmış. Altında Büyükşehir Belediye Başkan Temsilcisi’nin imzası var. Ben gazetede gördüm, müdahale ettim ve bunu koydurtturdum. Bunu basın yazınca, sosyal bir tepki oluşmuş, o tepkiyi belediye sahiplenmiş. Valilik kaldırmamış, orada valilik neyse sen de osun. Kendileri, programa koymadıkları etkinliğe sahip çıkıp, ‘Bayrağını kap da gel’ yaptılar. Ankara’nın bundan ne haberi olur, Milli Savunma ve İçişleri bakanlarıyla konuştum. ‘Aptallık’ dedi herkes. İzmir’e çektiğim faks var, ‘Bu program aynen uygulanacak, geçmiş yıllarda neyse’ diye. Benim açıklamamdan 15 dakika sonra, vilayetin düzeltmesi açıklandı. Büyükşehir Belediyesi, programın sorumlusu, başkan oraya konuşmasını koydurmuş ama vilayete bayrak çekilmesini koydurmamış fakat sosyal medyada tepki konusu olunca... Hükümet yaptırmıyor ya bu işleri, bayrağı da hükümet çektirmiyor, İstiklal Marşı’nı da hükümet okutturmuyor, bayramları da hükümet kaldırıyor. Olay, çok ayıp bir şey. Bu kadar milli duyguları, bu kadar ortak değerleri siyasi istismar vasıtası yapmak çok ayıp bir şey. Bundan incindim ama bayram yeri, siyasi hesaplaşma yeri değil.”
  Günay, bakanlığının sona ermesinin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olmayı isteyip istemediği yönündeki soruya ise, “Efendim katiyen katiyen” diyerek cevap verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı