Ege Haberleri

  Gümrük operasyonu

  Taylan YILDIRIM / İZMİR (DHA)
  18.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de Gümrük ve Muhafaza Başmüdür-lüğü’nde usulsüzlükler yapıldığı iddialarını içeren bir ihbar mektubunun yaklaşık iki yıl önce Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya ulaşmasının ardından soruşturma başlatıldı.

  Müfettişlerin araştırmaları sonrasında İzmir Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü soruşturmayı devraldı.

  Yaklaşık iki yıl süren izlemenin ardından dün eş zamanlı operasyon düzenlendi. Aralarında İzmir Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü N.B., yardımcısı H.Y., Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde şube müdürü M.Ö., memur Z.E., gümrük müşavirliği firması sahibi olan AK Parti İl Yöneticisi N.S.B., İ.Ç., gümrük müşavirliği çalışanları T.D., F.Ö., Y.Ç., E.G., Ç.U., H.B. gözaltına alındı.

  Gümrük müşavirliği firmalarının sahipleri ile çalışanlarının, İzmir’e gelen malların usulsüz yollardan ya da sahte belgeyle girişlerini sağladığı öne sürüldü. Şebekenin en önemli alanının ise gıda üzerinde olduğu bildirildi. Yurtdışından getirilen gıda maddeleri örneklerine, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü laboratuvarlarındaki incelemeler sonrasında, olmamasına rağmen sahte belgeyle uygunluk raporu verildiği ve böylelikle de girişlerinin sorunsuz yapıldığı belirtildi.
  Şebekenin tüm usulsüzlükleri iki gümrük müşavirliği firması üzerinden yaptığı saptandı. Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen N.B., operasyonla ilgili, “Adalet yerini bulacak” dedi. Rüşvet, sahtecilik, irtikap, gürük kaçakçılığı suçlarından sorgulanacak olan zanlıların vereceği bilgiler doğrultusunda yeni gözaltıların olabileceği, ayrıca operasyon çerçevesinde de müdürlüklerde görevli çok sayıda çalışanın ifadesine başvurulacağı bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı