Ege Haberleri

  Güllük toz duman

  Hürriyet Haber
  14.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Feldispat tozları yüzünden beldenin yaşanmaz hale geldiğini ileri süren halk, ‘‘Çocuklarımızın sağlığı tehdit altında, liman acil taşınmalı’’ diyor

  MİLAS'ın Güllük Beldesi, limanda feldispat yüklemeye devam edilmesi yüzünden sürekli toz altında kalıyor. Halk, okula giden çocukların sağlığının tehdit altında olmasından yakınıyor.

  Vatandaş isyanda

  NATO tarafından 40 yıl önce yaptırılan Güllük Limanı'na yükleme yapmak için her gün giren 250-300 kamyondan savrulan sodyum feldispat tozları, yıllardır beldenin en büyük şikayet konusu. Beldeye turist gelmemesi ve sağlık sorunlarının artması halkı isyan noktasına getirdi.

  Hastalık tehlikesi

  TURİZM Turizm Geliştirme ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Selçuk Orkun, sorunun estetik ve turizm meselesi olmaktan çıktığını belirtti, ‘‘Yetkililer, gözünü açıp bakarsa neler olduğunu görür. Halk, sağlık kontrolundan geçse, ciddi hastalıklar çıkacak. İhbar ediyorum’’ dedi.

  Acil çözüm gerekli

  YÜKLEMENİN belde dışında gerçekleşmesi için yeni bir liman yapımı çalışmaları sürerken, belediyeyle yapıma talip olan maden firmalarının oluşturduğu şirket arasındaki uzlaşmazlık, sorunu içinden çıkılmaz hale getirdi. Halk, Muğla Valiliği'nin soruna çözüm bulmasını istedi.

  FELDİSPAT NEDİR?

  KALSİYUM, sodyum, ya da potasyum içeren minerallerinin ortak adı olan feldispat, doğada yaygın bulunuyor. Kimyasal ve yapısal özellikleri son derece karmaşık olan feldistaptlar şap, cam ve seramik üretiminde hammadde olarak kullanılıyor.

  14 MİLYON DOLAR

  MADENCİLİK şirketleri, 1983'ten itibaren İtalya, İsrail, İspanya, Mısır Endonezya ve Suriye'ye büyük tonajlı gemilerle seramik, cam, porselen ve diş sanayiinde kullanılan sodyum feldispat ihracatına yöneldi. 14 madencilik şirketi, fabrikalarının kapasitesini artırıp, günde 250 kamyonla Güllük Limanı'ndan feldispat yüklemeye başladı. Güllük'ten yılda 1 milyon 300 bin ton feldispat ihracatı yapılırken, sektörde 1300 kişi çalışıyor. Yılda 14 milyon dolar kazandıran feldispatın yükleneceği yeni limanın yapılması sorunu büyük ölçüde çözecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı