Ege Haberleri

  Güldüren talimatlar

  Hürriyet Haber
  15.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyük kentlerde toplu yaşam kurallarını belirleyen zabıta talimatlarının çoğu komik. Çanakkale'de zabıta, 440 talimattan ancak 6'sını uygulayabiliyor.

  ÇANAKKALE Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'nün bile ne zaman yürürlüğe girdiğini bilmediği 440 talimattan sadece 6'sıyla kentte düzen sağlanıyor. Kümes hayvanlarının başaşağı taşınması ve açıkta ayna nakli yasağı gibi talimatlarsa kağıt üzerinde kaldı.

  Güncelliğini yitirdi

  FARKLI dönemlerde çıkarılıp, zamanla güncelliğini yitirdiği için uygulamadan kalkan Zabıta Talimatnamesi'ne göre tavuk, ördek, kaz gibi hayvanların ayaklarından bağlanıp, başaşağı taşınmasının bugünkü bedelle 15 milyon lira ceza gerektirdiği belirtildi.

  Yabancı dille bağırmak yok

  TALİMATNAME, ayna veya parlayıcı maddeleri sokaklarda taşımayı, meydanlarda üzeri açık bırakmayı, düğünde bir günden fazla çalgı çalmayı, pazar ve sokaklarda Türkçe dışında yabancı dille bağırmayı yasaklıyor. Aksi davranana da 15 milyon lira ceza kesiliyor.

  ZABITANIN İŞİ ÇOK ZOR

  Talimatname mutlaka güncelleştirilmeli

  TALİMATNAMELERİN dışında ellerinde yasal bir dayanak bulunmadığına dikkat çeken Çanakkale Belediyesi Zabıta Müdürü İzzet Zengin ‘‘Zabıta teşkilatı yasal dayanak bulmakta güçlük çekiyor. Şu an meclisin gündeminde olan yerel yönetimler yasasını belki de en çok zabıta bekliyor. Çağın gerisinde kalan bu komik talimatnameyle görev yapmaya çalışıyoruz'' dedi.

  UYGULANAN 6 TALİMAT

  ÇANAKKALE Zabıta Müdürlüğü'ne bağlı 38 memurun görev sırasında uygulayabildiği 6 talimat şöyle:

  1) İşyerlerinin hijyenik kontrolları.

  2) İşyerlerinde çalışanlara verilen sağlık karnelerinin rutin kontrolu.

  3) İşyeri ruhsat denetimi.

  4) Kaldırım işgalini önleme.

  5) Belediye meclisinin verdiği ara kararların uygulanması.

  6) Belirli bölgelerde çevre ve yol düzenlemesini denetlemek, ilan, afiş, tabela yönetmeliğinin uygunluk kontrolunun yapılması.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı