Ege Haberleri

  Güçbirliği

  Hürriyet Haber
  26.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir Belediyesi, Kamu İhale Kurumu’nun Üçyol-Üçkuyular metro hattı ihalesi iptal kararına karşı açacağı davada yalnız olmayacak. İzmir Barosu, İTO ve EBSO KİK davasında Büyükşehir’in yanında.

  İZMİR Metrosu’nun 2005 yılında temeli atılmasına karşın iki kez inşaatı duran, yüklenici firmaların sözleşmeleri feshedilen Üçyol-Üçkuyular arası 5,5 kilometrelik hattı inşaatı için yapılan üçüncü ihalenin KİK tarafından iptal edilmesi İzmir’de yeni bir güçbirliği doğurdu.

  Dava açılacak

  KİK kararının haksız olduğunu, davet usulü ihaledeki yasal yükümlülüklerini yerine getirdiğini açıklayan Büyükşehir Belediyesi, yürütmeyi durdurmak ve kararı iptal ettirmek için Ankara İdare Mahkemesi’ne yılbaşından önce dava açacak.
  İzmir Büyükşehir Belediyesi, mahkemede yalnız olmayacak. KİK kararının haksız olduğuna ve metronun İzmir için önemine inanan İzmir Barosu, İzmir Ticaret Odası ve Ege Bölgesi Sanayi Odası da davaya müdahil olma kararı aldı.

  Müdahil olacağız

   İzmir Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu’nun, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yaptığı son toplantıda İzmir Barosu Başkanı Özdemir Sökmen ve İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, müdehil olacaklarını Kurul üyelerine de bildirdi.

  YALNIZ BIRAKMAYIZ

  İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, metro projesinin İzmir’in ticaret ve sanayisi için önemli bir yatırım olduğunu söyledi. Demirtaş, “Bu inşaatın sekteye uğraması o bölgede işleri zaten durma noktasına gelen üyelerimizin daha da zararına yolaçacaktır. O nedenle biz bu davada Büyükşehir Belediyesi’ni yalnız bırakmamak, İzmir’in ticaret ve sanayisinin gördüğü zararı yetkili mahkemeye anlatmak için müdahil olma kararı verdik. Umarız ki olumlu sonuçlanır” dedi. Kurul toplantısına katılamayan, ancak İTO Başkanı Demirtaş’tan telefonla bilgi alan Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar da müdehil olma kararı verdiğini açıkladı.

  Öte yandan Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği, iki haftalık yoğun çalışma ayrıntılı bir dava dosyası hazırladı. Özellikle, itirazın yasal süesinde yapılmadığı, eksik evrakla başvurulması ile emsal ihale itirazlarında KİK’in aldığı farklı kararlar dava dosyasında yeralacak. Yılbaşından önce Ankara İdare Mahkemesi’nde açılması beklenen davada öncelikle KİK kararının yürütmesinin durdurulması hedeflendi. Büyükşehir Belediyesi’ni metro inşaatı tünel betonlaması ve iki istasyon yapımı için acil olarak yaptığı, 7 firmayı davet ettiği üçünü teklif verdiği ihaleyi Öztaş firması kazanmasına, sözleşmesi imzalanıp yer teslimi yapılmasına karşın ihaleye katılmayan Makro Yapı İnşaat firmasını itirazı üzerine KİK tarafından iptal edilmişti.

  İZMİR’İN MESELESİ

  İzmir Barosu Başkanı Özdemir Sökmen, KİK’in ihale iptali kararının Baro olarak araştırdıklarını ve Büyükşehir Belediyesi’nin haklı olduğu kanaatine vardıklarını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan belge ve evrakları talep ettiklerini belirten Sökmen, “Evrak geldikten sonra davaya müdahil olarak katılacağız. İhalenin ve sonucunun yasalara uygun olarak yapıldığı kanaatindeyiz. Bu İzmir’in meselesidir. Üç ihalesi iptal olan İzmir metrosunun önünün açılması şart. İdare Mahkemesi’nden bir önce karar çıkmasını istiyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı