Ege Haberleri

  Gram gram biriktiriyorlar

  Mustafa OĞUZ İZMİR (DHA)
  26.09.2013 - 01:15 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de tasarruf amacıyla altın günü yapan kadınlar, son zamlardan etkilendi. Altın günleri artık eskisi gibi yarım veya çeyrek altınla değil, gram altınla yapılıyor.

  Kadınlar ailedeki ihtiyaçları giderebilmek için bir tasarruf yöntemi olarak aralarında altın günleri düzenliyor. Ancak yarım veya çeyrek altınla yapılan altın günleri fiyatların artması üzerine grem altına döndü.

  İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uça kadınların ileride ne olur olmaz diyerek “Ak Akçe Kara Gün Dostudur” ata sözünden haraket ederek mutfaktan kıt kanaat artırdıkları birikimleri ile altın günlerine katıldıklarını belirterek,

  “Fakat yaşam oşulları ağırlaştıkça birikimleri ile düzenledikleri günlerde çeyrek altının yerine daha ucuz olan bir gramlık altına döndüler. Bu birikimelerini aslında sosyal güvenceden çok ileride karşılarına çıkacak ihtiyaçlarını gidermek için yapmaya çalışıyorlar. Ayrıca özel günlerde, yeni doğan bebeklere, sünnettlerde, düğünlerde para takmak yerine ‘hiç olmazsa altın taktık’ diyebilmek için gram altın talep ediyorlar” dedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı