Ege Haberleri

  Gözler kurultayda

  Hürriyet Haber
  16.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP’de kurultaya sayılı gün kala parti kulisleri hareketlendi. CHP’liler, 17 ve 18 Temmuz’da sandık başına gidip PM ve YDK üyelerini seçecek.

  İzmir’den PM’ye girmek için milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mehmet Ali Susam, Birgül Ayman Güler, Oğuz Oyan, Rahmi Aşkın Türeli, Hülya Güven, eski MYK Üyesi Elfin Tataroğlu, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur, eski PM Üyesi Hatice Tatlı, Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu üyeleri Kazım Umdular ile Oktay Gökdemir kulis çalışması yapıyor.
  Geçtiğimiz günlerde kurultay delegeleriyle bir araya gelen İl Başkanı Ali Engin’e, “67 kurultay delegesi aralarında seçim yapsın. En çok oy alanlar Genel Başkan’a bildirisin” önerisi getirilmişti. Engin, bugün Ankara’da kurultay delegeleriyle bir kez daha toplanarak durum değerlendirmesi yapacak. Kurultay delegelerinin ısrar etmesi durumunda ise seçime gidecek. Ancak milletvekillerinin eğilim yoklamasına sıcak bakmadığı, “Bu oylamaya katılmayız. Rekabet istemiyoruz. Genel Başkan bizimle çalışmak isterse zaten anahtar listesine alır” diyerek karşı çıktıkları öğrenildi.
  Ali Engin, “Seçime sıcak bakmıyorum. Milletvekillerimiz de istemiyor. Arkadaşlarımızla değerlendireceğiz” dedi. Engin, “Eğer Genel Başkan bana, ‘PM’de İzmir’den kim olsun’ diye sorarsa, o zaman kafamızdaki isimleri kendisine söylerim” dedi.


  Kocaoğlu faktörü
  Bugün Ankara’da olacak Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’yla bir görüşme yaparak PM’de görmek istediği isimleri aktaracağı ifade ediliyor. Kocaoğlu’nun yakın çevresine, “Genel Başkan yakın çalışma arkadaşlarını seçecek. Bu yüzden de kendisini rahat bırakmalıyız. Eğer bana sorarsa kafamdaki isimleri aktarırım” dediği ifade edildi. Bu arada; Kocaoğlu, Engin ve Yüksel’in etkisini kırmak isteyen bazı kurultay delegelerinin Yüksel’in anahtar listede olması durumunda çizik atacakları öğrenildi.
  Öte yandan, gönlünden PM adaylığını geçiren isimlerin, Genel Başkan’ın anahtar listesinde yer almaması durumunda aday olmayacakları öğrenildi. Partililer, “Genel Başkana rağmen, listeyi delmek için aday olmayız” görüşünü dile getirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı