Ege Haberleri

  Görmeyenlerin büyük direnişi

  Mustafa OĞUZ İZMİR (DHA)
  10.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Karşıyaka Çarsısı’nda satış tezgahları kaldırılan Görmeyenler Koruma ve Yardımlaşma Derneği üyeleri, CHP İlçe binası önünde toplu tezgah açarak protesto etti.

  Görme engellilerin tezgahları zabıta memurları tarafından zorla alınmak istenince çevreden geçen vatandaşlar zabıtayı alkışlarla protesto etti. Tepkiler üzerine zabıta ekipleri engellilerin tezgahlarını almaktan vazgeçti.

  Görme engelli Salih Pelit 20 yıldır bu çarşıda tezgah açtıklarını belirterek "Geçimimizi buradan sağlıyoruz. Bizlerin başka bir yerde satış yapma imkanımız yok. Çünkü kalabalık seslerden buranın çarşı olduğunu bilip gelebiliyoruz. Üstelik çarşıda aralıklarla duruyoruz. Tezgahlarımızın boyutları küçük, yaya trağini de engelemiyoruz, yolun kenarında duruyoruz. Bizler dilenerek değil alın terimizle çalışıp kazanmak istiyoruz. Karşıyaka Belediyesi ve CHP İlçe Başkanlığı’na sorunumuzla ilgili gittik, bizi dinleyen olmadı. Direnmekten başka çaremiz yok. Engellilere verilen değer bu mu?" dedi.

  Esnaf rahatsız

  Karşıyaka Zabıta Müdürü Mecit Gül ise, "Engellilerin açtıkları tezgahlardan hem çarşıya alışverişe gelen müşteriler hem de esnaf rahatsız oluyor, bu konuda şikayetler geliyor. Üstlik çarşıya her gün çok sayıda turist de gezmeye geliyor. Araç tarafiğinin yasak olduğu caddeye bisiklet girmesi de yasakladık. Üstelik tezgahların bir bölümü onlara ait değil. Bunları uyanık isportacılar kullanıyor. Burada açtıkları tezgahlarda başkaların mallarını yevmiye ile satıyorlar. Bunları tespit ettik. Vatandaşlarımızdan bu konuda duyarlılık bekliyoruz" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı