Ege Haberleri

  Görkem'li seferberlik

  Murat GÜRKAN / NAZİLLİ, (DHA)
  25.07.2012 - 16:04 | Son Güncelleme:

  NAZİLLİ’de Ayşe-Ali Tülek çiftinin tek çocukları Görkem, altı yıl önce engelli doğdu. Bacaksız, sol kolu dirseğe, sağ kolu da bileğe kadar olan, kalbinde delik ve böbreklerinde büyüme belirlenen Görkem bir dizi tedaviyle yaşama tutundu.

  Ancak Görkem, parklarda koşup oynayamıyor. Yaşıtlarını balkondan izlemekle yetinen Görkem, anne-babasına sürekli olarak, “Benim el ve bacaklarım niye yok?” diye soruyor. Evde kendisi için alınan bilgisiyar ve oyuncak arabayla zaman geçiren, hiçbir işini kendi başına halledemeyen Görkem, haftada iki gün rehabilitasyon merkezine gidiyor. Buradaki eğitmenleri, çok istekli buldukları Görkem’e protez bacakla denge eğitimi veriyor. Görkem, ailesinin maddi durumu yeterli olmadığı için Başbakan’a çağrı yaptı, “Tayyip Amca, bana protez bacak alır mısın” diye sordu.

  Bakanlık devreye girdi
  Görkem’in zor hayatını anlatan haberin gazetelerde ve internet sitelerinde yer almasının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kaymakamlık ve belediye seferber oldu. Bakanlık, aileyle irtibata geçip, 75 bin TL olan protez bacak için birkaç firma ismi verdi, bunlarla görüşmelerini istedi. Kaymakam Mehmet Okur da Görkem için gereken ne varsa yapılacağını söyledi.

  Belediyeden yardım eli
  MHP’li Belediye Başkanı Haluk Alıcık da aileyi evinde ziyaret etti, destek sözü verdi. Alıcık, bir fabrikada asgari ücretle işçi olarak çalışan baba Ali ve ev hanımı anne Ayşe Tülek’ten, Görkem’in durumu hakkında bilgi aldı. Baba Tülek, oğlunun haftada dört paket alt bezi kullandığını anlattı. Anna Tülek ise zaman zaman oğlunu sırtında dışarı çıkarıp gezdirdiğini bildirdi. Bunun üzerine Başkan Alıcık, özel kalem müdürünü arayıp, alt bezi ve tekerlekli sandalye yardımı için talimat verdi.

  Alıcık, evde bindiği akülü arabasının bozuk olduğunu öğrendiği Görkem’i babasıyla birlikte makam otomobiline bindirip, yenisini almak üzere OTM Alışveriş Merkezi’ne götürdü. Mağaza yetkililerinin ellerinde aynısının olmadığını söylemesi üzerine Başkan Alıcık, hemen sipariş verdi.
  Görkem’e protez bacak alınması için devletin gereken girişimlere başladığını hatırlatan Alıcık, “Bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Devlet sadece lisanslı sporcuların protez ihtiyacını karşılıyormuş. Gerekirse Görkem’i belediye kulüplerinden birinden lisanslı sporcu yapalım. Bu sorunu da böyle aşalım” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı