Ege Haberleri

  Girişimcilere para bulmanın yolları

  Hürriyet Haber
  27.02.2015 - 01:08 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, iş hayatına atılmak isteyen pek çok girişimcinin, "İyi bir fikrim var ama param yok" dediğine dikkat çekerek, "İzmir Ticaret Odası olarak yeni girişimciler yaratmak ve yeni alanlara açılmak üyelerimize destek olmayı amaçlıyoruz" dedi.

  İzmir'de Girişimcilik Ekosistemini Geliştirme Toplantılarının ilki, "Finansman Kaynaklarına Erişim" başlığıyla, İzmir Ticaret Odası'nda gerçekleştirildi. Toplantı konusunun finansman olarak belirlenmesinin bilinçli bir seçim olduğunu vurgulayan Demirtaş, "Çünkü pek çok girişimci, 'İyi bir fikrim var ama param yok' diyor. Bazen girişimcilerin teşviklerden ve finansman kaynaklarından haberi olmuyor. Bu toplantı dizimiz melek yatırımcılar, yeni girişimciler, başarı hikayeleri, atölye çalışmaları, sektör duayenleri gibi konularda devam edeceğiz" dedi.

  Girişimciliğin temelinde dinamizmi ve değişimi barındıran bir sistem olduğunu vurgulayan Demirtaş, "Herkesin bir fikri olabilir, herkes girişimci olabilir. KOSGEB'in 'Küresel Girişimcilik Endeksi: Türkiye Sonuçları' çalışmasına göre de ülkemizde her 100 kişiden 32'sinin önümüzdeki üç yıl içerisinde girişimcilik yapmayı hedefliyor. Ancak bu kişilerin sadece 10'unun iş fikirlerini hayata geçirebilmiş. Bu oran, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 29.09, gelişmiş ülkelerde ise yüzde 14,27. Türkiye olarak fena değiliz" dedi.

  Bir fikri olan girişimcilerin, rehber ve destek bulmaya çalıştıklarını anlatan Demirtaş, "İşte bu noktada Oda olarak biz kendimizi görevli kabul ediyoruz. Çünkü, bu, yani sizlerin ticaretini geliştirmek birinci görevimiz. Bu nedenle, Araştırma, Girişimcilik ve Meslekleri Geliştirme Müdürlüğü bünyemizde Girişimcilik ve Meslekleri Geliştirme Şefliği kurduk. Amacımız yeni girişimciler yaratmak, yeni alanlara açılmak isteyen üyelerimize destek olmak. Çünkü ülke olarak girişimcilere ve inovasyona ihtiyacımız var. Pırıl pırıl gençlerimizin harika fikirleri var. Onların fikirlerini de üniversitemizdeki kuluçkahanede geliştiriyoruz" dedi.

  "TÜRKİYE'DE İLK OLACAK"
  Demirtaş, girişimcilerin destekler kapsamında teknoparklardan da destek alabileceklerini vurgulayarak, "İTOB Organize Sanayi Bölgesi içinde Bilimpark'ı kurduk ve 1 ay içinde burası hayata geçecek. Ayrıca Türkiye'de ilk kez teknoparkın içine, üretilen bilginin üretime dönüştürülmesi için 'üretim bölgesi' kuruyoruz. Bunların yanında fikri olan girişimcilerimiz de bana internet sayfamızdan ulaşıp, mail atabilir. Biz de bu sayede elimizden geldiğinde sizlerin fikirlerinin hayata geçmesine yardımcı oluruz" dedi.

  Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi (KOSGEB) Güney Hizmet Müdürü Mustafa Çanakçı ise, toplam işletme sayısının yüzde 99.89'unu KOBİ'lerin oluşturduğunu hatırlattı. T
  Toplantıda, KOSGEB'in yanı sıra, Ekonomi Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, Kredi Garanti Fonu, Çalışma ve İş Kurumu, EXIMBANK yetkilileri de kurumları tarafından girişimcilere yönelik verilen teşvik ve destekler hakkında detaylı bilgi verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı