Ege Haberleri

  Gezi'den ceza alan genç konuştu

  Taylan YILDIRIM/İZMİR
  27.12.2014 - 01:39 | Son Güncelleme:

  İZMİR'deki Gezi Parkı eylemlerinde, çadırları kaldırmak isteyen polislere karşı geldikleri iddiasıyla haklarında açılan davada 3'er ay 10'ar gün hapis cezası alan 5 liseli gençten biri de İstanbul'daki olaylarda başına isabet eden gaz fişeği ile yaralanan 17 yaşındaki M.A.T. oldu. M.A.T., "Eğer üç yıl bu suçu işlemezsem kurtulacakmışım hapisten. Benim yaptığım eğer suçsa bu suçu her gün işlemeye devam edeceğim" dedi. M.A.T., Berkin Elvan'ı öldüren polisin niye yargılanmadığını da sordu.

  Geçen yıl 20 Haziran'da, İzmir'deki Gezi Parkı eylemleri sırasında kurdukları çadırları kaldıran polise karşı geldikleri iddiasıyla, yaşları 18'den küçük olan M.A.T. ile arkadaşları, İzmir 4'üncü Çocuk Mahkemesi'nde, 'Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama, görevi yaptırmamak için direnme' suçlarından yargılandı. Yargılama sonunda, çocukların 'polise mukavemet' suçunu işlediklerine dair somut delil bulunmadığından beraatlarine, 'kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmaktan' ise 3'er ay 10'ar gün hapis cezasına çarptırılmalarına karar verildi. 4 sanık hakkındaki ceza hükmünün açıklanması geri bırakıldı. Sanıklardan C.A.U. hakkında başka bir davadan böyle bir karar olduğu için, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına hükmedildi.

  KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

  Bu davada ceza alan çocuklardan birisi ise, 8 Temmuz 2013 tarihinde, İstanbul'da, Gezi Parkı yakınlarında gaz bombası kapsülüyle başından vurulan ve bir ayı aşkın süre hastanede tedavi altında kalan M.A.T. oldu. Karara tepki gösteren M.A.T., böyle bir ceza alabileceklerini bildikleri için duruşma salonunda kendisini tutamayıp bağırabileceğinden dolayı içeriye girmediğini söyledi. Suçu olduğuna inanmadığını da anlatan M.A.T., "Benim suçum bu düzene karşı çıktığım için Gündoğdu Meydanı'nda çadır kurup kaldırmamak. Çadırlar kurduktan sonra oraya polisler geldi. 'Gidin burdan' dediler biz de karşı çıktık. Etten duvar ördük. Sonra müdahale ederek copla vurarak ayırdılar. Gözaltıdan sonra serbest kaldık, ama yargılandık. Devlete karşı koymaktan yargılandım. 3 ay 10 gün hapis cezası aldık. Ama üç sene bu suçu işlemezsem dava düşecekmiş, ben de her gün bu suçu işlerim. Evet bu suçu işlemeye devam edeceğim, çünkü bana göre bu suç değil, adalet istiyoruz. Zenginlerle, eşit bir gelecek istiyoruz. Benim arkadaşlarım da aynı düşüncede, bizler bu suçu işlemeyle devam edeceğiz" dedi.

  VURAN POLİS BULUNAMADI
  Kendisini başından yaralayan polis hakkında ailesinin suç duyurusunda bulunmasına rağmen herhangi bir gelişme olmadığını belirten M.A.T., "Beni yaralayan polisi bulamayabilirler ama Berkin Elvan'ı ölüren polis belli, onu neden yargılamıyorlar. Benim suçum yok ama yargılanıyorum. Ben buna Başbakanın cevap vermesini istiyorum" dedi.

  "ADALETSİZLİĞİN DANİSKASI"
  Oğlu M.A.T.'nin ceza almasına tepki gösteren Mehmet T. ise, "Trajikomik bir olay. Mağdur olan benim oğlum, ceza alan benim oğlum. Okulda sıkıntı çeken benim oğlum, ceza alan benim oğlum. Hayatı boyunca sıkıntı çekecek olan benim oğlum, ceza alan benim oğlum. Esas suçlular ellerini kollarını sallayarak geziyorlar. Adaletsizliğin daniskası bu. Her zaman adalet istiyoruz. Özgürlük içinde yetişen çocuklar, başkasına zarar vermeden özgürce düşünen gençler ve bu özgürce düşünmenin verdiği kuvvetle ilerleyen Türkiye istiyorum" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı