Ege Haberleri

  Gezi’den sonra siyaset değişti

  Utku BOLULU / İZMİR (DHA)
  23.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gezi olaylarının Türkiye’deki bir siyaset anlayışı değiştirdiğini, artık tüm siyasetçilerin birbirlerini düşman ilan eden, hedef gösteren ve ötekileştirerek siyaset yönteminin bittiğini söyledi.

  İZMİR’de İZULAŞ’ın satın aldığı 80 alçak tabanlı, engelli rampalı ve klimalı midibüs törenle hizmete girdi.

  Naldöken Garajı’ndaki törende Başkan Aziz Kocaoğlu, Gezi Parkı’ndaki gençlerin siyaset yapmak istemediklerini, ekonomik kavga da vermediklerini, hepsinin bir-iki yabancı dil bildiğini, işleri olduğunu, çoğunun dünyanın pek çok ülkesinde yaşam standardını yakalayacak eğitimden geçmiş olduğunu belirterek şunları söyledi:

  “Peki bu çocukar ne istiyor? Bu çocuklar özgür olmak istiyor. Özgür yaşamak istiyorlar. Yaşamına müdahale edilmesin istiyorlar. İnsan hakları istiyorlar. Hukuk devletinin gelişmesini, demokrasinin gelişmesini istiyorlar. “Bizi ötekileştirme. Bizi inancımızla, mezhebimizle, etnik kökenimizle, hemşehrilik ilişkisine göre (şuralasın buralasın) diye ayırma. Herhangi bir gruplamaya sokma. Bizi ötekileştirme’ diyorlar. “Ötekileştirerek yada karşımıza dövülecek düşman yaratacak siyaset yapmayın ey siyasiler. Ey Başbakan, Genel Başkanlar, siyasiler, belediye başkanları, ilçe başkanları, siyasiler bizi ötekileştirme! Biz bu topraklarda kimseye düşman değiliz. Bu toprakta herkesi seviyoruz. Arkadaşımızı, sevgilimizi, eşimizi, seçerken alt kimliğine bakmıyoruz. Mezhebine bakmıyoruz. İnsanmıyız, yaşam biçimim uyuyor mu? Hayatı paylaşabilecek miyiz? Hayat kavgasını omuz omuza birlikte verebilecek miyiz? Bunlar önemli. Yaşam hakkına müdahale edilmesini istemiyor. Bugün ve bugünden sonra tüm siyasiler ötekileştirerek birbirlerini düşman ilan ederek, hedef göstererek siyaset yapma yol ve yöntemi bitmiştir. Gezi bunu bitirmiştir” dedi.

  TÜRKİYE SİYASETİNDEKİ KAVGA ÖTEKİLEŞTİRME BİZDE YOK

  Diyarbakır’a yaptığı ziyarete dikkat çeken Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi olarak yapılan etkinliklerde hiç kimseyi ayırmadan sadece hizmette değil sosyal ve kültürel ilişkilerde, belediye olanaklarının kullanılmasında herkese aynı pencereden eşit ve ötekileştirmeden yaklaştıklarını söyledi. Kocaoğlu “Bugün bizim yaptığımız uygulamalara, kendime pay çıkartmak için söylemiyor. Ancak bugün Türkiye’nin merkezine oturdu. Türkiye siyasetini belirleyen kavga, ötekileştirme, gürültü yok. Hedef göstermek yok. Hepimiz insanız. Hepimiz evrensel ahlak kurallarına uyacak. Hepimiz herkesin hak hukukunu kendi hak ve hukukumuz gibi koruyacağız. İnsan haklarını savunacağız, özgürlüğü, demokrasiyi, özgür ve yaşam sürmeye savunacağız, ötekileştirerek siyaset yapanların karşısında da dimdik duracağız. Benim Gezi olaylarından çıkarttığımız mesaj budur” dedi.

  BU ÇOCUKLAR BİZİM YAPAMADIĞIMIZI BİZE YAŞATTI

  Gezi Parkı olaylarında kah provaköterlerden kah başka nedenlerden dolayı istenmeyen olayların da olduğuna dikkat çeken Kocaoğlu ancak esas olanın protestoları başlatan, nereye gideceğini çok iyi bilen ve yarın ülkeyi yönetecek olduğu kesin olan bu çocukların yaptıkları olduğunu söyledi. Kocaoğlu “Bu çocuklar bizim yapamadığımızı bize yaşattı. Onların bizden ileri olmasından dolayı iftihar ediyorum. Onların üreteceği ülkede daha mutlu daha özgürlükçü yaşayacağıza inanıyorum” dedi

  SUYU BULANDIRMAK AMACINDALAR

  Kocaoğlu, yerel seçim sürecinin başladığına dikkat çekti. Mermerin üstünden akan su nedeniyle mermerin zarar görmeyeceğini ancak sürekli üstünden su damlarsa delineceğini belirten Kocaoğlu, “Bizim rakiplerimiz hiç aslı astarı olmayan hiç alakası olmayan mahkemeleri bitmiş, hesabı kitabı bitmiş verilmiş konuları gündeme taşıyorlar. Bunu yazanlar da biliyor. Ama suyu bulandırmak gibi amaç güttüklerini düşünüyorum. Verilmeyen bilirkişi raporları, lehimize gelişmiş konular ısıtıp ısıtılıp kentin gündemine getirmeye çalışıyorlar. Kaşıyarak iz bırakacakların sanıyorlar. Burada arkadaşlarımızın uyanık olması gerekiyor. Ben bu insanlarla dokuz senedir “dedim dedi, dedikoduya’ girmedim. Neler yaptım, yapmadım tartışmasına da girmedim. Bundan sonra da girmeyeceğim. Dün bir gazetede “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı şu şu belediye başkanlarını istemiyor’ diye yazı çıktı. Duyuma göre yazılmış. Dedikodunun, uydurmanın kara çalmanın adı duyum oldu. Sihirli bir kelime. Herkes istediğini kafasına göre uydurup, duyum çerçevesinde senaryo olarak yazıyor. Ben belediye başkanı, milletvekili, meclis üyesi seçen makam değilim. Böyle bir yetkim yok. Bunu Sağır Sultan bile bilir. Seçim arifesinde herhangi bir Genel Merkezi’n kapısından geçen adam atamaya kimin karar verdiğini meclis üyesini, belediye başkanını kimin belirlediğini bilir. Yazan arkadaşlar da biliyor ama suyu bulandırmak gibi amaç güdükleri konusunda bende oluşan düşünce büyüyor” dedi.

  Kocaoğlu, tören sonrası basın mensuplarının sorunularını yanıtladı Danıştay’ın Büyükşehir Belediye Meclisinin yaptığı 5 ayrı imar plan değişikliğiyle ilgili İçişleri Bakanlığının soruşturma iznine onay verilmesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede “Onların savunması yapılıyor. Savunmamızı yapacağız. Planlar idari bir karardır. İdare Mahkemesinde görüşülür. Mahkeme ne karar verirse o uygulanır. Aynı kararlar Gezi parkı için de verildi. Ortada mahkeme kararı var. Biz mahkeme kararlarını harfiyen uyguluyoruz. Türk yargı sisteminde, hukuk sisteminde idari kararlarla cezai kararların statüsü farklıdır. Her yerde plan bozulur. Yargı, planın bozulmasına karar verirse biz de ona uyarız. Onun dışında burada cezai soruşturma başlatılması hukuken de mümkün değildir. Öbür türlü belediyelerin yaptığı planları yargı bozarsa herkes ceza mahkemelerine gider” dedi.

  EXPO’YLA İLGİLİ OYLAMAYA KADAR KONUŞMAYACAĞIM

  Aziz Kocaoğlu, Mimarlar Odası’nın “Kandırıldık” tepkisi verdiği, EXPO projesinde binaların İnciraltı Kent Ormanı’na yapılacağıyla ilgili soruya ise “İnciraltı’nın planlanması ve EXPO sürecinde İzmir’in EXPO yarışındaki menfaati, kentin ve ülkenin çıkarı doğrultusunda konuşmayacağım. Kasım ayında yapılacak oylamadan sonra görüş ve düşüncelerimi açıklayacağım. Kasım ayı oylamasına kadar susmayı tercih ediyorum” dedi.

  Bu arada Orman Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi’nin burasını kent ormanı olarak adlandırmasına rağmen, bölgenin Orman Bakanlığı’yla ilgilis olmadığına dikkat çekti.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı