Ege Haberleri

  Gerçek bir hayvan dostu

  Hürriyet Haber
  19.12.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BUGÜN gerçek bir hayvan dostunu tanıtmak istiyorum. Konuşmak yerine iş yapan, sonuca ulaşmak için eyleme geçen Yücel Atamer'in yaptıkları, özverisi beni çok etkiledi.

  DOKUZ Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde öğretim görevlisi olan Atamer'i anne gibi yaklaştığı öğrencileri de çok seviyor. Atamer'i, Türkiye'nin ilk Hayvan Hakları Kurultayı'nda oturum başkanlığı yaparken tanıdım.

  SONRA, bir hayvan barınağına yaptığımız ziyarette daha yakından tanıdım. Bir akşam üzeri, evinde yaptığı yemekleri tencerelere doldurdu, barınağa doğru yola çıktık. Otomobille gidebileceğimiz yere kadar gittik. Barınağa yaklaşık 4 kilometre vardı. Dere içlerinden, çamurlu yollardan, su birikintilerinden elinde ağır tencerelerle yakınmadan yürüdü. Benden büyük olmasına rağmen, güçlükleri daha kolay aşıyordu. Vardığımızda, Üçkuyular'daki garajdan alınıp barınağa götürülen, orada açlıktan ölmek üzere olan köpekleri gördüğünde gözyaşlarını tutamadı. Barınaktaki köpekleri tek tek besledi, baktı. Dönüş yolunda aklı hala onlardaydı. Yol çok bozuktu, her gün yemek getirmek çok zordu, ölüme de terkedemezdi ya.

  BUNLARI düşünürken at sırtında köyünün yolunu tutmuş bir köylü kadın gördük. Yücel Hoca, kadının dağ köyünden her gün pazara mal götürdüğünü ve barınağın yanından geçtiğini öğrenince çok sevindi. Yücel Hanım, ‘‘Gel bir anlaşma yapalım. Sen evine dönerken benim barınaktaki hayvanlara getirdiğim yemekleri götür, sularını ver. Ben her gün atına 10 kilo arpa alayım'' dedi. Yücel Hoca köylü kadının tüm ilaç masraflarını da karşılayacağını söyledi. Sonra dayanamadı, ‘‘Bak kızım, ben sana bir de cep telefonu alayım. Faturasını ben öderim. Sen barınaktaki hayvanların sağlık durumlarından beni haberdar et'' dedi.

  KÖYLÜ kadın da, ben de kulaklarımıza inanamadık. Ama Yücel Hoca'yı tanıyanlar, onun hayvan sevgisinin boyutlarını biliyor. O gün perişan halde bulduğumuz barınakta da mucizeler yarattı.

  ÖYKÜMÜZ devam edecek.

  Müşmüş'ün başına gelenler

  KEDİLER meraklı olur bilirsiniz. Bu yüzden de başlarına gelmeyen kalmaz. Ama soylu İran kedisi Müşmüş, az kalsın merakına kurban oluyordu.

  MÜŞMÜŞ, İzmir'in sevilen çifti Şevki ve Leyla Figen'in kedisi. Müşmüş, iki hafta önce, çamaşır yıkamaya hazırlanan yardımcının arkasından banyoya gider. Çamaşırların makinaya yerleştirilmesini izler. Bu sırada kapı çalar, yardımcı kadın açmaya gider. Müşmüş durur mu, hemen açık kapaktan makinanın içine girer. Merak bu ya? İçeride ne var, ne yok görecek. Her şeyden habersiz yardımcı banyoya döner, kapağı kapatır, makineyi çalıştırır. Ancak bir kaç dakika sonra miyavlamalar duyar. Makinayı durdurur kapağı açar, deterjana bulanmış, şoka girmiş Müşmüş'ü çıkarır. Hemen Leyla Hanım'ı arar ve veterinere götürürler. Müşmüş o kadar perişandır ki Leyla Hanım iki gözü, iki çeşme Şevki Bey'i arar. Kliniğe koşan Şevki Figen, sevgili kedisini görünce şok olur. Kasları ezilen ve şoktan tirtir titreyen Müşmüş'e iğne yapılır. Sevgili sahiplerini yanında gören Müşmüş biraz rahatlar, burnunu Şevki Bey'in avcuna dayayarak kendisini sevgi dolu okşayışlara bırakır.

  İKİ hafta süren tedaviden sonra Müşmüş, sağlığına ve neşesine kavuştu. Yine koşup oynuyor, evin içinde dört dönüyor. Ama bir farkla. Artık çamaşır makinasının yanından bile geçmiyor.

  Sokak köpeğine aile planlaması

  TÜRK Veteriner Hekimleri Birliği'nin başlattığı ‘‘Planlı Çoğalma Kampanyası'' ile sokak köpekleri kısırlaştırılacak, köpeklere kuduz aşısı yapılacak, tasma ve madalyon takılacak. Başkan Nesrin Alpaslan, ‘‘Özel veteriner hekimler en az bir sokak köpeğinin ücretsiz olarak planlamasını yapacak. Veteriner fakültelerine, il ve ilçe belediyelerine, Tarım ve Köy İşleri bakanlıklarının ilgili birimlerine aynı şekilde masrafları kendileri karşılayarak postoperatif bakımlarını da üstlenerek bu kampanyaya destek vermeleri için çağrıda bulunuyoruz. Kampanyaya en çok destek veren kişi, kurum ve kuruluşları da duyuracağız'' dedi.

  Ahmet sevindirdi

  EDREMİT Kanarya ve Güvercin Sevenler Derneği'nin düzenlediği yarışmada, Bursa, Eskişehir, Yalova, Kütahya, Balıkesir, Samsun, Edirne, İstanbul, Kocaeli'nden 220 kanarya arasından 17 ırkın güzeli belirlendi. En küçük kanaryasever, 10 yaşındaki Ahmet Karasuluoğlu'nun parizien cinsi ‘‘Fındık''ı ‘‘Güzeller güzeli'' ilan edildi. Kazananlar ocak ayının ilk haftasında Türkiye Kanarya Güzeli Yarışması'na katılacak. Ahmet ERTAN / EDREMİT

  Orkinos akını

  FOÇA açıklarında orkinos bolluğu yaşanıyor. ‘‘Karadeniz'' isimli gırgır teknesi ve 20 mürettebatıyla denize açılan kaptan Ruşen Karadeniz, her biri 50-60 kilo arasında, 3.5 ton orkinos yakaladı. Kafası ve kuyruğu kesildikten sonra, Japonya'ya ihraç edilen balıklar sekiz frigorofik kamyona yüklenerek yola çıkarıldı. Karadeniz, orkinosların bol ve büyük olduğunu belirtti. Şükrü ERCAMAT / FOÇA, (DHA)

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı