Ege Haberleri

  Genç patronların hedefi Sırbistan

  Hürriyet Haber
  19.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Gül’ün davetiyle Sırbistan’a giden İGİD Başkanı Timuroğlu, 30 milyar dolarlık pazardan etkilendi. İşadamlarımız işbirliğine hazırlanıyor.

  YILLIK 30 milyar dolarlık Sırbistan pazarını keşfeden İzmirli genç işadamları, şubatta bu ülkeye çıkarma yapacak. İzmir Genç İş Adamları Derneği (İGİD) Başkanı Mehmet Timuroğlu, “Yanı başımızdaki dev pazar bizi bekliyor” dedi. Politik gerginlik nedeni ile ticaretin gelişmediği Sırbistan ve Türkiye arasındaki ilişkiler Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ziyareti ile yeni bir döneme girdi. Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç’in dostluk ve işbirliği mesajı verdiği geziye katılan İGİD Başkanı Timuroğlu, üyelerini de bu ülkeye götürmek için harekete geçti.
  AVRUPA’NIN LOJİSTİK MERKEZİ
  Sırbistan pazarını bir süredir yakından takip ettiklerini belirten Timuroğlu, “Geçen yıl 17 kişilik Sırp işadamı heyetini İzmir’de ağırladık. 26 Ağustos’ta imzalanan serbest ticaret antlaşması ve geçtiğimiz günlerde yapılan gezi, ilişkileri en güçlü düzeye çıkardı. Sıra iş yapmaya geldi” diye konuştu. Timuroğlu, “Sırbistan’da 10 milyonluk nüfusuna karşın tüketim eğilimi oldukça yüksek. Yıl sonu itibari ile 30 milyar dolarlık ithalat yapması bekleniyor. Eski ağır sanayi tesislerinin çoğu devre dışı. Üretim altyapısı zayıf. Sırp yönetimi ülkeleri ile yapılacak yatırım ve ticarete büyük destekler veriyor. Avrupa’nın lojistik merkezi konumundaki bu ülke ile çok ciddi işler yapabiliriz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı