Ege Haberleri

  Genç çevreci herkesin gözdesi

  Coşkun YAMAN / (DHA)
  07.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Balıkesir Mahmudiye’de Türkiye’deki ilk köy TEMA Temsilciliği’ni kuran, Açık Öğretim Fakültesi Kamu Yönetimi öğrencisi Murat Evim, katı atıkların toplatılmasına yönelik projeyi başlattı, bu çalışmalar medyada yer alınca ilgi odağı oldu.

  Altı Eylül İlköğretim Okulu, Evim’i öğrencilerle buluşturdu. Daha önce merkez ilçeye bağlı 25 köyde seminerler verip köylüleri aydınlatan Evim çocuklara da öğütler verip, çevre bilincini artırmaya çalıştı.

  TRT’de canlı yayın

  Köyünde merayı temizleten, katı atıkların ayrıştırılarak toplatılıp ekonomiye kazandırılmasını sağlayan genç çevreci, TRT’nin de dikkatini çekti. TRT FM’de canlı olarak yayınlanan "Karşı Kıyı" adlı programa konuk olan Evim, Balıkesir’i ve köyünü tanıttı, çevre bilincini gelecek kuşaklara aktarmak istediğini söyledi.

  Başlangıçta ailesinin bile bu çalışmalarda başarılı olacağına inanmadığını söyleyen Evim, "Kuva-yi Milliye mücadelesini başlatan kaç kişiydi? Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a çıktığında yanında kaç kişi vardı? Önemli olan düşündüğünü, inandığını, azim ve cesaretle uygulamaktır" dedi.

  Yeni projelerini anlattı

  Evim, 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i evinde ziyaret etti, çalışmalarıyla projelerini anlattı, Mahmudiye merkezli katı atık tesisi kurmak istediğini söyledi. Mahmudiye’deki çalışmayı önce Balıkesir, sonra diğer illerindeki köylere yaymak istediğini belirten Evim, "Örneğin Antalya’dan bir köyle kardeş köy projesi geliştiriyorum" dedi.

  Demirel de genç çevreciyi kutlayarak, başarılar diledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı