Ege Haberleri

  Gelinlik Fuarı'na Zimbabwe ilgisi

  İZMİR, (DHA)
  03.09.2015 - 16:41 | Son Güncelleme:

  84'ÜNCÜ İzmir Enternasyonal Fuarı için İzmir'e gelen Zimbabwe heyeti, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü temsilcileri ile bir araya geldi. Düğünlerde 3 ayrı gelinlik giyen Zimbabwe'li genç kızlar için gelinliğin başkenti İzmir ile işbirliği çağrısı yapan Heyet Başkanı ve Sanayi Bakan Yardımcısı Chiratidzo I. Mabuwa, 2-5 Şubat 2016 tarihleri arasında 10'uncusu gerçekleştirilecek IF Wedding Fashion İzmir Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı'na alım heyeti getireceklerini söyledi.

  Güney Afrika Cumhuriyeti Fahri konsolosu Tamer Taşkın aracılığı ile Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelen Zimbabwe heyeti, ağırlıklı olarak gelinlik, abiye ve damatlık sektörü hakkında dernek yönetim kurulu üyelerinden bilgi aldı. Ziyarette konuşan Zimbabwe Sanayi Bakan Yardımcısı Chiratidzo I. Mabuwa, İzmir'in gelinlik ve abiye sektöründe ön sırada olduğunu gördüklerini belirterek, öncelikle bu alanda işbirliği yapabileceklerini söyledi. IF Wedding Fashion İzmir Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı'na alım heyeti getirmeyi planladıklarını ve iki ülke arasındaki işbirliği için bir adım atmak istediklerini dile getiren Mabuwa, "Zimbabwe'de düğünlere geleneksel olarak çok önem veriliyor. Gelinler düğünlerde 3 ayrı gelinlik giyiyor. O nedenle gelinliğin başkenti olarak ifade edilen İzmir ile çok önemli çalışmalar yapabiliriz. Ülke olarak giyim ve deri sektörlerine destek veriyoruz. Ülkemizde yatırım yapmak isteyen firmaları da bekliyoruz" dedi.

  Gelinlik Fuarına Zimbabwe ilgisi

  PAZARI DEĞERLENDİRİLMELİ

  EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden ise, Zimbabwe heyetini çok istekli gördüklerini belirterek, her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi. Düğünlerde 3 gelinlik giyilen Zimbabwe'de öncelikle gelinlik ve abiye sektörü için büyük bir potansiyel olabileceğini vurgulayan Özden, "Güney Afrika pazarı sektörümüz için önemli hedef pazarlar arasında yer alıyor. Biz işbirliğine ve yeni projelere her zaman açığız. Zimbabwe Heyeti ile çok verimli bir toplantı yaptık. Somut gelişme sağlanmak amacı ile bir çok detayı da konuştuk. Aldığımız yanıtlar ve misafirlerin profesyonel tutumu bize umutlandırdı. İlk etapta bölgemizin ve ülkemizin tanıtımını yapacağız. Tarih nedeni ile ilk buluşma IF Wedding fuarında olacak. Fuara alım heyeti gelmesi de bu ülkeye ihracatın kapısını açacaktır" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı