Ege Haberleri

  Gelibolu Mevlevihane’sinde 3 bin kişilik iftar

  Doğan ZELOVA / GELİBOLU (Çanakkale), (DHA)
  06.08.2012 - 11:59 | Son Güncelleme:

  Çanakkale Valiliği ve Tasavvuf Vakfı işbirliğinde Gelibolu Mevlevihane’sinde verilen iftar yemeğinde 3 bin kişi oruç açtı.

  Gelibolu Mevlevihane bahçesindeki iftara, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Ak Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Çan Kaymakamı Hasan Gözen, CHP'li Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, AK Partili Eceabat Belediye Başkanı Kemal Dokuz, siyasi parti yöneticileri ile yaklaşık 3 bin Gelibolulu katıldı.

  İftar yemeğinin ardından program, mesnevi okunmasıyla devam etti. Vali Güngör Azim Tuna etkinlikte yaptığı konuşmada, iftar yemeğinde beklenenden daha fazla ilgiyle karşılaştıklarını söyledi. Tuna, Gelibolu Mevlevihane’sinin tarihte icra ettiği çok önemli fonksiyonları bulunduğunu ifade ederek, “Bizler, önceki dönemler kadar olmasa da bugün bu kültürü yaşatmaya, Mevlevihane'yi önemli bir merkez haline getirmeye çalışıyoruz. Buradan bütün insanlığa, ülkemize ve balkan coğrafyasına sevgi ve aşk tohumları ekeceğiz. Burada olduğumuz sürece bu müesseseyi bir ilim ve kültür varlığı olarak muhafaza etmeye, desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.
  Program, Bursa Mevlevi Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneği'nin 20 kişilik ekibi tarafından sergilenen sema gösterisiyle son buldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı