Ege Haberleri

  Gelecek kuşağa yatırım yapıyor

  Hürriyet Haber
  04.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk Eğitim Vakfı İzmir Şubesi Başkanı, kentin eski valilerinden Hüseyin Öğütcen, Vakfın İzmir’de bugüne kadar burs verdiği öğrenci sayısının 12 bin 260 olduğunu belirtti.

  BUNDAN 42 yıl önce 4 Mayıs 1967 tarihinde merhum işadamı Vehbi Koç önderliğinde, eğitime gönül vermiş 201 Türk aydını tarafından kurulan Türk Eğitim Vakfı (TEV), bugüne kadar 165 bin 636 öğrenciye verdiği burs imkanı ile Türkiye’nin en büyük eğitim vakıflarından biri durumunda.
  12 bin 260 burs
  Kaliteli eğitim almış ve yetişmiş insan gücü kaynağının arttırılmasının büyük önem taşıdığı günümüzde TEV, verdiği yurt içi ve yurt dışı burslarla gençlerin öğrenim hayatlarını destekleyerek gelecek kuşaklara yatırım yapıyor. Bağışlarla ayakta duran dev bir eğitim vakfı olan TEV’in İzmir Şubesi Başkanı Öğütcen, bugüne kadar 12 bin 260 öğrenciye burs verdiklerini söyledi. 2008-2009 yılında ise İzmir’de öğrenim gören 550 öğrenciye burs verildiğini ifade eden Öğütçen, “Ülkemizde uzun yıllardan beri uygulanmak zorunda kalınan, toplumsal maliyeti çok yüksek ekonomik istikrar programları karşısında, eğitim alanında gittikçe artan gereksinimlerin sadece devlet tarafından karşılanma olanağı bulunmamakta.” dedi ve şunları söyledi:
  Önem taşıyor
  “Bu nedenle, kamu kaynaklarının yetersiz kaldığı günümüzde, başta varlıklı vatandaşlarımız olmak üzere, herkesin gücü oranında milli eğitimimizin sorunlarının çözümüne destek olması büyük önem taşıyor. İşte TEV bu misyonla kurulmuş bir vakıftır.”

  Hatıralar bu kitapta

  Hüseyin Öğütçen, TEV’in başarılı gençlere yurt dışı yüksek lisans ve üst ihtisas bursları da verdiğini söyledi. Yaşamındaki önemli hatıraları “Cumhuriyet’in Aydınlığında Bir İdarecinin Zamanla Yarışı” adlı kitapta toplayan Öğütçen, burs verilen öğrencilerin seçiminde asla unutamayacağı oılayların yaşandığı vurguladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı