Ege Haberleri

  Geleceğin deniz araçlarını hazırlıyorlar

  İZMİR (DHA)
  12.09.2015 - 16:08 | Son Güncelleme:

  İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) ile Japonya Shizouka Kültür ve Sanat Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen , "İzmir için Ulaşım - Tasarım Atölyeleri- Merutemu’ başlıklı çalıştay kapsamında kentin tarihi ve doğal dokularını dikkate alan öğrenciler, geleceğin deniz araçlarını hazırlıyor.

  Geleceğin deniz araçlarını hazırlıyorlar

  İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş ve İEÜ Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen’in de katıldığı çalışmalarda, öğrenciler kentin turizm potansiyelini arttırmayı hedefliyor. İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Can Özcan, Japonya’dan 11 öğrenci ve öğretim üyesi ile Suzuki Tasarım Direktörlerinden Moriyoshi Hattori’nin katıldığı belirterek, "Türk ve Japon öğrencilerimiz gruplar oluşturarak, İzmir’e özgü hayallerindeki tasarımlar için çalışıyor. Kentin ihtiyaçlarını dikkate alan tasarımlar yaparak, İzmir’in deniz ile bağını güçlendirmeyi hedefliyorlar. Bugüne dek deniz ulaşımı bir yakadan diğerine gitmek için kullanılmış ve bugüne dek de kullanılan araçlar denizi kirletmiş. Öğrencilerimiz tasarımlarında özellikle denizi kirletmeyen ve insanı denizle bütünleştiren tasarımlar oluşturuyor" dedi.

  Geleceğin deniz araçlarını hazırlıyorlar

  Yrd. Doç. Dr. Özcan, çalıştay süresince bölgeye özgü deniz araçlarının geçmişine ve bugününe ışık tutan yat ve tekne imalatçılarını ziyaret ettiklerini de vurgulayarak, etkinliğe sadece Türk ve Japon öğrencilerin değil İEÜ’de eğitim gören yabancı öğrencilerin de katıldığını söyledi.

  Geleceğin deniz araçlarını hazırlıyorlar

  Japonya Shizouka Kültür ve Sanat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasuko Takayama, kültürel farklıların Türk ve Japon öğrencileri zorlasa da çok yaratıcı ve yenilikçi tasarım sonuçlarına ulaştırdığına işaret ederek, öğrencilerin, özgün bir deneyim yaşadığını kaydetti. Japonya Shizouka Kültür ve Sanat Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yasuko Takayama, Başkan Demirtaş’a Japon çay bardağı hediye etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı