Ege Haberleri

  Gediz'de yeni eğitim yılı başladı

  Hürriyet Haber
  30.09.2015 - 13:57 | Son Güncelleme:

  İZMİR’deki vakıf üniversitelerinden olan ve öğrenci sayısı 7 bin 925’e yükselen Gediz Üniversitesi’nde, yeni akademik yıl törenle başladı.

  Gediz Üniversitesi, 7’nci eğitim yılına, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Derviş Engin ile iş, sanat ve siyaset dünyasından birçok ismin katıldığı törenle "merhaba" dedi. İzmirli piyano sanatçısı Tina Samoğlu’nun dinletisiyle renk kattığı açılışta konuşan Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, geçen 6 yılda nereden nereye gelindiği hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Çevik, bu yıl 2 bini aşkın gencin katılımıyla öğrenci sayısının 7 bin 925’e ulaştığını, yüzde 100’e varan doluluk oranı yakaladıklarını açıkladı. Prof. Dr. Çevik, bu ilginin bir benzerinin de yurtdışında yaşandığını, yabancı öğrencilerin geldiği ülkelerin sayısının 87’den 96’ya çıktığını dile getirdi, şunları söyledi:

  "Üniversitemiz ilk yıl 387 öğrenciyle eğitime başlamıştı. Bu sayı her sene istikrarlı bir şekilde yükseldi, 7’nci eğitim yılımızın başında 8 bine yaklaştı. Hedeflerimizin üstündeki bu başarıdan dolayı öğrencilerimiz, mezunlarımız ve velilerimiz başta olmak üzere üniversitemize destek veren herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Dünya üniversitesi olma yolunda da hızla ilerliyoruz. Geçen yıl bu çatı altında 87 ülkeden gençler öğrenim görüyordu, sene sonunda 28 ülkeye mezun vermiştik. Ülkelerine uğurladığımız mezunlarımızdan daha çoğu geldi, hem yabancı öğrenci hem de ülke sayısı arttı. Şu an 96 ülkeden 540 gencimiz Gediz Üniversitesi’nde eğitim alıyor. Ulaşılması zor bu başarıdan dolayı ne kadar gurur duysak az."

  Prof. Dr. Seyfullah Çevik, bir diğer gurur tablolarının da bilimsel çalışmalar olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Çevik, "Son 2 yıldaki 59 bilimsel projemize 1 ay içerisinde toplam 2 milyon euro bütçeli 3 Avrupa Birliği projesi eklendi, geçen 1 yılda 15 patent başvurusu yapıldı. TÜBİTAK’ın ülkemizin girişimcilik ile yenilikçilikte lider konumundaki 50 üniversitesini belirlediği ’Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ne girme başarısını da gösterdik, tüm üniversiteler arasında 41’inci, vakıf üniversiteleri arasında 15’inci olduk. Bu başarılar tesadüf değil, 32 laboratuvar kuran, araştırma için gerekli imkanları hazırlayan Gediz Üniversitesi, adını tüm dünyaya duyuracak, buna yürekten inanıyoruz" dedi.

  Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Kavuk da hayallerinin adım adım gerçekleştiğini görmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Kavuk, "Sadece eğitim vermekle yetinmeyen, araştırma yapıp buluşlara imza atan, dünyanın her yerinden öğrenci çeken uluslararası bir üniversite için yola çıkmıştık. Tek beklentisi insanlığa katkı sağlamak olan kurucu arkadaşlarımızla şimdi mutluyuz, ancak yolun daha başındayız, alınacak çok mesafe var. Gediz Üniversitesi, İzmir’in, ülkemizin ve insanlığın ortak değeri olarak daha iyi yerlere gelecek" diye konuştu.

  Gediz Üniversitesi’nin yeni eğitim yılı açılış töreninde bir de vefa örneği sergilendi. Ege Üniversitesi’nin eski rektörlerinden Prof. Dr. Refet Saygılı ile Dokuz Eylül Üniversitesi’nin eski rektörlerinden Prof. Dr. Namık Çevik ile Prof. Dr. Emin Alıcı’ya yüksek öğrenime katkılarından dolayı teşekkür plaketi sunuldu. Prof. Dr. Alıcı’nın rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı törende söz alan eski rektörler Prof. Dr. Saygılı ve Prof. Dr. Çevik, Gediz Üniversitesi’nin kısa sürede ulaştığı başarıların övgüye fazlasıyla değer olduğunu vurguladı.

  Yılın ilk dersini ’hukuk, siyaset ve etik’ başlığı altında Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İştar Gözaydın verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı