Ege Haberleri

  Gazeteciler baskı altında

  Hürriyet Haber
  11.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  10 OCAK Çalışan Gazeteciler Günü, İzmir’de de buruk kutlandı.

  İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin konuğu olan Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Tufan Türenç, 50 yıl önce onurlu bir direnişe atılan imzayla 1971 muhtırasına kadar ‘Gazeteciler Bayramı’ olarak kutlanan 10 Ocak’ın şimdi ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ne döndüğünü söyledi.

  Türenç, “Şu an daha kötü durumdayız. Yargılama süreçleriyle iktidar medyayı kendi egemenliği altına alıyor. Cezaevinde yatan gazeteciler için ileri sürülen gerekçelerin hepsi uydurma. Kim iktidara muhalefet yapıyorsa onlar için izlenen yol çok kötü. Onları terörle ilişkilendiriyor, sorguluyor, gözaltına alıyor ve tutukluyor. Daha sonra ise yargılama süreçleri ek iddianamelerle uzatılıyor. Mustafa Balbay, Tuncay Özkan sadece muhalefet yapmaktan içeri girdi ve Ergenekon kapsamında yargılıyorlar” dedi.

  Naklen yayınlansın

  Türkiye’de hukukun ayaklar altına alındığını ama Türk insanın bunları görmediğini ve şahit olmadığını belirten Tufan Türenç, “Gazeteci arkadaşlarımızın da bulunduğu davaları mahkemelerin mutlaka televizyondan naklen yayınlaması lazım” diye konuştu. Yeni anayasanın hazırlanma aşamasında Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in hiçbir sivil toplum örgütünden öneri gelmediğini belirttiğini hatırlatan Türenç, “İnsanlar korkuyor. Çünkü AK Parti hükümeti herkesi sindirdi. Kimse herhangi bir konuda öneri götürmekten korkuyor. Belki cezaevine girecek. AK Parti iktidarı şimdiye kadar insanlara susmasını öğretti. Çok komik ama 167 üniversiteden bile 2 kişi yeni anayasa için öneri götürmüş ki üniversiteler eğitimin gerçek yüzü” dedi. ? Eray ARPAŞİN / İZMİR, (DHA)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı