Ege Haberleri

  Gazeteci Hasan Tahsin anıldı

  Hürriyet Haber
  16.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR'in işgal edildiği 15 Mayıs 1919'da düşmana ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin törenle anıldı. Konak'taki Hasan Tahsin Anıtı önündeki törene Vali Kemal Nehrozoğlu, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi, Emniyet Müdürü Hasan Yücesan'la gazeteciler katıldı. Anıta çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi.

  TÖRENDE konuşan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erol Akıncılar, 81 yıl önce ilk kurşunun atıldığı İzmir’in, 9 Eylül 1922’de son kurşunlara da tanıklık ettiğini belirterek, Hasan Tahsin’in istilacı güçlere karşı ilk kurşunu sıkan aydın, vatansever ve kahraman bir gazeteci olduğunu vurguladı.

  HASAN Tahsin’i anarken, laik ve demokratik cumhuriyetin, Atatürk ilke ve inkılaplarının savunucusu gazeteci Uğur Mumcu’nun da katillerinin belirlenmesini ‘‘umut ışığı’’ olarak gördüklerini kaydeden Akıncılar, ‘‘Öteki şehitlerimiz Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı ve Bahriye Üçok'un katillerinin yakalanmasını istiyoruz’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı